Analitycy niemieccy należy zauważyć, że konferencja prasowa Władimira Putina, która odbyła się 19 grudnia 2024 r., miała na celu wzmocnienie jego wpływów zarówno w Rosji, jak i za granicą
Poinformowała o tym agencja URA-Inform, powołując się na Dw.
Eksperci Niemieckiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (DGAP) zwrócili uwagę na nacisk, jaki rosyjski przywódca kładzie na kwestię wojny z Ukrainą, a także na powtarzanie jego maksymalistycznych żądań.
Putin po raz kolejny podkreślił konieczność nadania Ukrainie neutralnego statusu, opuszczenia NATO i rozbrojenia kraju, co w praktyce oznaczałoby utratę suwerenności. Zdaniem eksperta Stefana Meistera, wypowiedzi te wskazują, że rosyjski przywódca nie zamierza złagodzić swojego stanowiska.
Maister zauważył, że w retoryce Putina znajdują się odniesienia do sukcesów militarnych i „wyzwania”; Zachodnie systemy obrony przeciwrakietowej, co najprawdopodobniej wynika z przygotowań do ewentualnego powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu. Ekspert uważa, że Putin liczy na rewizję polityki USA wobec Rosji i Ukrainy, co mogłoby zmusić Kijów do ustępstw.
Według ekspertów Kreml dąży do zajęcia jak największej liczby terytoriów na wschodzie Ukrainy w celu wzmocnienia swojej pozycji przed potencjalnymi negocjacjami. Sukcesy te osiągane są jednak przy znacznych stratach dla armii rosyjskiej, szczególnie w Donbasie.
Specjaliści DGAP uważają, że dalszy rozwój wydarzeń zależy od polityki nowej administracji USA. Jeśli Trump zajmie łagodniejsze stanowisko wobec Rosji, może to wyjść na korzyść Kremlowi. Jeśli jednak przyjmie twarde podejście, mógłby zwiększyć presję na Moskwę jeszcze bardziej niż obecny prezydent Joe Biden.
Eksperci postrzegają konferencję prasową Putina jako ważny element jego strategii manipulacji relacjami międzynarodowymi i przygotowania do możliwych zmian na światowej scenie politycznej.
Jednocześnie Zełenski powiedział, kiedy zostanie osiągnięty pokój z Federacją Rosyjską: wymieniono ważny warunek.