Dostawy żywności będą realizowane we współpracy z organizacjami i partnerami międzynarodowymi.< /strong >
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski polecił rządowi opracować mechanizmy dostaw zboża do Syrii, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu w tym kraju. Wcześniej dostawy rosyjskiej pszenicy do Syrii zostały wstrzymane ze względu na niepewność Moskwy co do nowego rządu.
Prezydent Ukrainy w swoim przemówieniu w sobotę 14 grudnia zapowiedział pomoc dla Syrii.
„Jesteśmy gotowi pomóc Syrii zapobiec kryzysowi żywnościowemu. W szczególności dzięki programowi humanitarnemu „Zboże z Ukrainy”. Poleciłem rządowi, aby we współpracy z organizacjami międzynarodowymi i partnerami, którzy mogą zapewnić pomoc, zapewnił dostawy żywności” – powiedział.
Prezydent Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do połączenia wysiłków na rzecz ustabilizowania sytuacji w Syrii, aby wojna, którą od ponad dziesięciu lat wspierały Rosja i Iran, wreszcie się zakończyła.
„To ważne dla Ukrainy : im spokojniejsza sytuacja w takich regionach, tym aktywniej świat może nam pomóc w zaprowadzeniu pokoju” – podkreślił.
Wcześniej agencja Reuters informowała, że dostawy rosyjskiej pszenicy do Syrii zostały wstrzymane ze względu na niepewność co do nowego rządu i opóźnienia w płatnościach.
Dane dotyczące żeglugi wykazały, że dwa statki przewożące rosyjską pszenicę przeznaczoną do Syrii nie dotarły do miejsca przeznaczenia.
Rosja była kluczowym zwolennikiem Bashara al-Assada i dostarczała pszenicę do tego kraju za pomocą skomplikowanych mechanizmów finansowych i logistycznych , w tym ominięcie zachodnich sankcji nałożonych zarówno na Syrię, jak i Rosję.
Przypomnijmy, że po upadku reżimu dyktatorskiego w Syrii reżimu Bashara al-Assada, któremu Kreml udzielił wsparcia militarnego i politycznego, Rosja stara się utrzymać obie swoje duże bazy wojskowe na terytorium kraju. Mówimy o bazie lotniczej Khmeimim w prowincji Latakia i bazie morskiej Tartus na wybrzeżu Morza Śródziemnego.