Co szkodzi brakowi światła i jak chronić zdrowie takie warunki<
Ograniczenie światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, podczas przerw w dostawie prądu z pewnością ma wpływ stan psychiczny, stan psychiczny Ukraińców. Czy można ograniczyć negatywny wpływ tych czynników i nie popaść w depresję lub zaburzenia lękowe? W końcu nyktofobia tłumaczona jako „strach przed ciemnością” jest najpowszechniejszą fobią na świecie.
Jak ciemność wpływa na zdrowie ludzi
Nyktofobia, czyli strach przed ciemnością, to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się nadmiernym i irracjonalnym strachem przed ciemnością. Ale nie jest konieczne, aby każdy widział potwory w pokoju lub pod łóżkiem. Nyktofobia może objawiać się po prostu uczuciem dyskomfortu, depresją, dusznością lub skurczami przy braku zwykłego oświetlenia. Może wpływać na zachowanie i stan emocjonalny człowieka, ograniczając jego zdolność do funkcjonowania w określonych warunkach. Z medycznego punktu widzenia nyktofobia jest uważana za rodzaj zaburzenia lękowego, które może mieć głębokie korzenie w podświadomych lękach lub traumatycznych wydarzeniach.
Naukowcy wyjaśniają to zaburzenie w ten sposób: w ciemności zmniejsza się „funkcjonalne połączenie” między ciałem migdałowatym a brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową, które jest związane z przetwarzaniem ludzkich reakcji emocjonalnych. Krótko mówiąc, dobre oświetlenie przyczynia się do racjonalnego przetwarzania emocji, których doświadcza człowiek. Wynika z tego, że brak światła sprzyja przetwarzaniu emocji w NIEracjonalny sposób, stąd chimery i koszmary.
Ograniczeniu światła towarzyszy niepokój, labilność emocjonalna, a nawet zaburzenia lękowe stają się niemal nieuniknione. Rośnie agresja i możliwość popełniania pochopnych czynów, na które wcześniej nie zdecydowano by się, w tym samobójstwa czy wyrządzania krzywdy innym. Przy braku ogólnego oświetlenia w ciągu dnia w naszym mózgu zachodzą procesy, które mogą stać się nieodwracalne i w przyszłości wywołać różne choroby, np. chorobę Alzheimera.
Wszystkie te punkty są nierozerwalnie związane z aktywnością mózgu centralny układ nerwowy, co z kolei wpływa na funkcje ochronne organizmu. Wszystko to ma szczególnie zły wpływ na dzieci.
Jak zmniejszyć negatywny wpływ ciemności na psychikę
- Przede wszystkim upewnij się, że w domu znajdują się przynajmniej najprostsze urządzenia, które mogą zapewnić światło, ponieważ nawet przyćmione światło zwiększa niezbędne „połączenie funkcjonalne” pomiędzy ciałem migdałowatym a korą.
- Przed snem, zażywaj melatoninę, zwłaszcza jeśli masz problemy z zasypianiem. Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać poradę dotyczącą leków zwiększających odporność na stres.
- Staraj się częściej robić rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Riley Brown, konsultantka ds. zdrowia psychicznego prowadząca prywatną praktykę w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, zauważa, że siła woli jest zasobem ograniczonym, a badania pokazują, że brak światła w zimie może pogorszyć ten stan. „Ograniczone oświetlenie zimą zmniejsza koncentrację i siłę woli”, więc spędzaj wolny czas na robieniu rzeczy, które nie wymagają dużego wysiłku i które sprawiają ci przyjemność. „Układanie puzzli może być świetną zabawą, ponieważ każdy element układa się na swoim miejscu, a korzystanie z kolorowanek dla dorosłych może dać poczucie spełnienia podczas wypełniania stron”.
- Pozwól sobie działać wolniej. Katherine Hayes, licencjonowana fizjoterapeutka z Chicago, zaleca, aby w przypadku uczucia ospałości słuchać swojego ciała i poruszać się wolniej. „Nasze mózgi kojarzą ciemność ze spowolnieniem i snem” – zauważa i radzi, aby z nią nie walczyć. Zamiast zmuszać się do zrobienia czegoś, do czego nie masz motywacji, zmień tempo i pozwól sobie na zwolnienie.
- Też kontaktuj się ze sobą. Spróbuj zrozumieć, że poziom agresji i niepokoju jest dziś bardzo wysoki, dlatego przejawy agresji traktuj ze zrozumieniem – lepiej zachować ostre słowo lub życzliwie odpowiedzieć na uwagi.
- Przebywaj na świeżym powietrzu i częściej się rozgrzewaj. Lepiej jest utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, szczególnie przy braku oświetlenia. Jest chłodno i ciemno – i to bardzo niezdrowo. Potrzebujesz ciepłej herbaty, wizyty u przyjaciół, którzy mają ciepło i jeszcze lepsze światło – mówi lekarz Svetlana Fedorova