Site icon GEO Polityka

Depresja z ciemności: lekarze i psycholodzy radzą, jak sobie z nią poradzić

Co szkodzi brakowi światła i jak chronić zdrowie takie warunki<

Ograniczenie światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego, podczas przerw w dostawie prądu z pewnością ma wpływ stan psychiczny, stan psychiczny Ukraińców. Czy można ograniczyć negatywny wpływ tych czynników i nie popaść w depresję lub zaburzenia lękowe? W końcu nyktofobia tłumaczona jako „strach przed ciemnością” jest najpowszechniejszą fobią na świecie.

Jak ciemność wpływa na zdrowie ludzi

Nyktofobia, czyli strach przed ciemnością, to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się nadmiernym i irracjonalnym strachem przed ciemnością. Ale nie jest konieczne, aby każdy widział potwory w pokoju lub pod łóżkiem. Nyktofobia może objawiać się po prostu uczuciem dyskomfortu, depresją, dusznością lub skurczami przy braku zwykłego oświetlenia. Może wpływać na zachowanie i stan emocjonalny człowieka, ograniczając jego zdolność do funkcjonowania w określonych warunkach. Z medycznego punktu widzenia nyktofobia jest uważana za rodzaj zaburzenia lękowego, które może mieć głębokie korzenie w podświadomych lękach lub traumatycznych wydarzeniach.

Naukowcy wyjaśniają to zaburzenie w ten sposób: w ciemności zmniejsza się „funkcjonalne połączenie” między ciałem migdałowatym a brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową, które jest związane z przetwarzaniem ludzkich reakcji emocjonalnych. Krótko mówiąc, dobre oświetlenie przyczynia się do racjonalnego przetwarzania emocji, których doświadcza człowiek. Wynika z tego, że brak światła sprzyja przetwarzaniu emocji w NIEracjonalny sposób, stąd chimery i koszmary.

Ograniczeniu światła towarzyszy niepokój, labilność emocjonalna, a nawet zaburzenia lękowe stają się niemal nieuniknione. Rośnie agresja i możliwość popełniania pochopnych czynów, na które wcześniej nie zdecydowano by się, w tym samobójstwa czy wyrządzania krzywdy innym. Przy braku ogólnego oświetlenia w ciągu dnia w naszym mózgu zachodzą procesy, które mogą stać się nieodwracalne i w przyszłości wywołać różne choroby, np. chorobę Alzheimera.

Wszystkie te punkty są nierozerwalnie związane z aktywnością mózgu centralny układ nerwowy, co z kolei wpływa na funkcje ochronne organizmu. Wszystko to ma szczególnie zły wpływ na dzieci.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ ciemności na psychikę

Exit mobile version