W listopadzie 2024 r. ceny konsumenckie w USA wzrosły najbardziej od siedmiu miesięcy, ale jest mało prawdopodobne, że uniemożliwi to Rezerwie Federalnej obniżkę stóp procentowych po raz trzeci z rzędu w przyszłym tygodniu w związku z ochłodzeniem się rynku pracy. O tym informuje Reuters.
► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe
Wzrost inflacji, o którym poinformowało w środę Ministerstwo Pracy, wynikał głównie do wzrostu cen produktów spożywczych, a także wyższych cen pokoi w motelach i hotelach.
Czynsze, które są główną przyczyną inflacji, rosły w najwolniejszym tempie od lipca 2021 r. To dobrze wróży perspektywom inflacji.
Wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,3%, co stanowi największy wzrost od kwietnia, po wzroście o 0,2% przez cztery miesiące z rzędu, podał Departament Pracy Stanów Zjednoczonych Departament Pracy.
Wzrost kosztów mieszkań o 0,3%, obejmujących pokoje hotelowe i motelowe, przełożył się na prawie 40% wzrost Wskaźnika Cen Konsumenckich. Wartość domów wzrosła w październiku o 0,4%. Ceny niem.in. wzrosły o 3,2% po wzroście o 0,4% w październiku.
Ceny artykułów spożywczych wzrosły o 0,4% po wzroście o 0,2% w październiku. Z powodu epidemii ptasiej grypy ceny żywności w sklepach spożywczych wzrosły o 0,5%, a jaja o 8,2%.
Wołowina też kosztuje więcej niż napoje bezalkoholowe. Jednak ceny zbóż i wypieków spadły o 1,1%.
W ciągu 12 miesięcy poprzedzających listopad Indeks cen towarów i usług konsumenckich wzrósł o 2,7% po wzroście o w październiku o 2,6%. Zaznacza się, że jej wzrost był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów.
Roczna dynamika inflacji uległa znacznemu spowolnieniu z najwyższego poziomu 9,1% w czerwcu 2022 r. Jednakże postęp w obniżaniu inflacji w kierunku celu amerykańskiego banku centralnego wynoszącego 2% został w ostatnich miesiącach praktycznie zatrzymany.
Stopa bezrobocia wzrosła do 4,2%, po tym jak przez dwa miesiące z rzędu utrzymywała się na poziomie 4%.< /p>
- Inflacja