Deficyt budżetowy Ukrainy w 2025 r. pozostanie wysoki
Fitch Ratings przewiduje, że w 2025 r Potrzeby Ukrainy w zakresie finansowania zewnętrznego wyniosą w tym roku 38 miliardów dolarów, w porównaniu z 41 miliardów dolarów w 2024 roku. Wskazuje to na zmniejszenie kwoty pomocy finansowej potrzebnej krajowi.
Jest to stwierdzone w raporcie agencji.
W raporcie mowa jest o zmniejszeniu niepewności co do finansowania zewnętrznego Ukrainy w najbliższej perspektywie. Było to możliwe dzięki temu, że kraje G7 prawdopodobnie udzielą Ukrainie pożyczek o wartości około 50 miliardów dolarów. Zabezpieczeniem tych pożyczek będą dochody uzyskane z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych.
Agencja prognozuje, że deficyt budżetu państwa Ukrainy utrzyma się na wysokim poziomie i wyniesie 19,1% w 2024 r. i 19,2% w 2025 r. Stanie się tak pomimo niedawno zatwierdzonych podwyżek podatków, związanych z wysokimi wydatkami na obronę i spodziewanym zmniejszeniem dotacji zagranicznych.
W raporcie wskazano, że znaczna konsolidacja fiskalna będzie ograniczona ze względu na kontynuację wojny i koszty odbudowy w przypadku przedłużającego się zawieszenia broni. Prawdopodobnie doprowadzi to do utrzymującego się wysokiego uzależnienia Ukrainy od finansowania zewnętrznego.
Analitycy zauważają również, że Narodowy Bank Ukrainy (NBU) od czerwca utrzymuje swoją podstawową stopę procentową na poziomie 13% ze względu na wyższą niż oczekiwano skok inflacji.
Według raportu poprawa elastyczności kursu walutowego, która zapewniła przejście na reżim płynnego kursu zarządzanego w październiku 2023 r., a także zmniejszenie niepewności co do krótkoterminowego oficjalnego finansowania, zapewnił NBU możliwość złagodzenia ograniczeń walutowych.
Przypomnijmy, że Parlament Europejski zatwierdził pożyczkę makrofinansową dla Ukrainy w wysokości 35 miliardów euro, która zostanie udzielona przez Unię Europejską w ramach pożyczka od Grupy Siedmiu. Spłata tej pożyczki zostanie dokonana z wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskich.