Inflacja konsumencka w październiku 2024 r. przyspieszyła do 9,7%. Wzrost cen przekroczył prognozy Narodowego Banku Polskiego. Tak wynika z przeglądu makroekonomicznego regulatora z grudnia 2024 r.
► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe< /p>
Zwraca się uwagę, że w październiku inflacja żywności gwałtownie przyspieszyła na skutek działania upałów i bezdeszczowej pogody w okresie lata i jesieni, co wpłynęło na plon, czas dojrzewania i parametry jakościowe produktów spożywczych, przede wszystkim szeregu warzyw i owoców.
Jednocześnie w związku ze wzrostem cen surowców spożywczych, a także dalszym wzrostem kosztów produkcji przedsiębiorstw zajmujących się zaopatrzeniem w energię i płace, szybciej rosły ceny żywności przetworzonej.
Jednocześnie przyspieszeniu wzrostu uległy także ceny artykułów nieżywnościowych, przede wszystkim pod wpływem czynnika kursowego w poprzednich okresach.
< p>„Prawdopodobnie wpłynęło to na wyhamowanie spadku cen odzieży i obuwia. Ceny usług, w tym opieki zdrowotnej, komunikacji i higieny osobistej, rosły nieco szybciej ze względu na rosnące koszty produkcji” – czytamy w przeglądzie NBU.
Jednak w październiku dynamika cen paliw wyhamowała. Podaż na rynku paliw w dalszym ciągu utrzymywała się na wysokim poziomie, pomimo krótkotrwałego wzrostu cen surowców w pierwszej połowie października.
Zamiast tego, szybciej wzrosły ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych, szczególnie w okresie wpływ osłabienia kursu hrywny i walka z produktami cienia.< /p>
Narodowy Bank Polski zauważalnie przyspieszył wzrost cen produktów farmaceutycznych, wyrobów medycznych i sprzętu.
Inflację administracyjną, podobnie jak poprzednio, ograniczało moratorium na podwyżki stawek za niektóre mieszkania i usługi komunalne dla ludności .
Inflacja w przemyśle
Wzrost cen producentów nieco spowolnił (do 24,5% r/r w październiku), przede wszystkim ze względu na niższą dynamikę wzrostu cen energii elektrycznej w związku ze stabilną sytuacją w energetyce.
Ceny w górnictwie, produkcji energii spadła także koks i produkty rafinacji ropy naftowej, co wynika przede wszystkim ze spadkowej dynamiki światowych cen ropy. Jednocześnie rosły ceny w górnictwie rud metali na tle wzrostu wolumenu ich eksportu.
Jednak w październiku przyspieszyła dynamika cen w przetwórstwie spożywczym, przede wszystkim w produkcji nabiał, przemiał na mąkę i produkty mięsne w związku ze wzrostem kosztów surowców i kosztów produkcji.
- Inflacja NBU