Rumunia stała się pierwszym krajem europejskim, który wykorzystał blockchain do monitorowania frekwencji i wyników wyborów krajowych.
Organ wyborczy Rumunii, Rumunia Autoritatea Elektoră Permanentă (ROAP), użył blockchain w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 24 listopada. ROAP stworzył panel, za pomocą którego rumuńscy wyborcy mogli dołączyć do wspólnej europejskiej infrastruktury usług Blockchain (EBSI) i śledzić wyniki wyborów w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie blockchain zostało zaproponowane przez Specjalną Służbę Telekomunikacyjną (STS) jako sposób monitorowania frekwencji i zapobiegania nielegalnemu głosowaniu.
Dane zebrane w lokalach wyborczych były rejestrowane w blockchainie jako transakcja, która zawierała również informacja publiczna oraz hash danych prywatnych, których poufność jest gwarantowana w trakcie całego procesu. ROAP zauważył, że węzły sieci EBSI są zlokalizowane w kilkudziesięciu władzach krajowych i regionalnych, a także w instytucjach akademickich w 27 krajach UE. Zapewniło to dodatkowy poziom wiarygodności, bezpieczeństwa i przejrzystości wyników wyborów.
Wcześniej rumuński parlament przyjął poprawki do Ordynacji podatkowej dotyczące tymczasowej amnestii dla inwestorów kryptowalut. Zmiany zwalniają z opodatkowania dochody osób fizycznych uzyskane z inwestycji w kryptowaluty.
Источник: bits.media