Stało się wiadome, dlaczego tak się dzieje.
Budzenie się przed włączeniem budzika może być niezwykle irytujące, szczególnie gdy mając nadzieję cieszyć się ostatnimi chwilami snu. Naukowcy wyjaśnili, dlaczego tak się dzieje.
Według Daily Star wewnętrzny zegar organizmu jest równie skuteczny w wybudzaniu ze snu jak budzik.
Cykl sen-czuwanie to kontrolowane przez białko znane jako PER. Poziomy tego białka zmieniają się każdego dnia, osiągając szczyt wieczorem i spadając w nocy. Kiedy poziom PER jest niski, ciśnienie krwi spada, tętno zwalnia, a funkcje poznawcze stają się zamglone, co powoduje uczucie senności.
Utrzymując stały harmonogram snu i budząc się o tej samej porze każdego dnia dziennie, twoje ciało uczy się zwiększać poziom PER w oczekiwaniu na alarm. Około godzinę przed przebudzeniem poziom PER wzrasta wraz z temperaturą ciała i ciśnieniem krwi.
Przygotowując się na stres związany z przebudzeniem, organizm uwalnia mieszaninę hormonów stresu, takich jak kortyzol. W rezultacie Twój sen stopniowo staje się łatwiejszy, dlatego często budzisz się przed włączeniem budzika.
Twój organizm nie jest zadowolony z budzika. Jest ono nagłe i zakłóca wszelkie staranne przygotowania. Podważa to cel stopniowego przebudzenia. Aby więc uniknąć niegrzecznego przerwania, Twoje ciało robi coś zaskakującego: na początku nocy zaczyna zwiększać poziom hormonów stresu. Ciało zaczyna działać, aby proces przebudzenia nie został nagle przerwany. Jest tak dokładny, że powieki drżą na kilka minut, a nawet sekund przed włączeniem alarmu.
Przypomnijmy, że psycholog wyjaśnił dlaczego budzimy się o trzeciej nad ranem >. Budzenie się w nocy jest naturalną częścią cyklu snu i nie należy się nim niepokoić.