Spadek rubla pogłębił się w związku z nowymi sankcjami nałożonymi na rosyjski sektor finansowy .
Rubel rosyjski nadal spada pomimo waluty interwencji Centralnego Banku Rosji. 28 listopada rubel stracił na aukcji względem dolara, juana i euro.
Pisze o tym publikacja Kommersant.
Publikacja zauważa, że dostawcy warzyw i owoców z krajów, które Rosja nazywa „przyjaznymi”, szereg kontraktów eksportowych do Federacji Rosyjskiej zostało anulowanych ze względu na spadek kursu rubla.
Wyjaśnia się, że ze względu na rosnące ryzyko walutowe i gwałtowną dewaluację rubla Federacja Rosyjska stanęła w obliczu anulowania kontraktów eksportowych na owoce z Egiptu, Turcji i Iranu. Eksporterzy z tych krajów są obecnie bardziej ostrożni i domagają się rewizji cen ze względu na rosnące ryzyko walutowe.
Ponadto sprzedawcy warzyw i owoców, które zimą sprowadzane są głównie z zagranicy, już zaczęli wstrzymywać towary, spodziewając się wzrostu cen.
Zagraniczni i rosyjscy producenci warzyw AGD poinformowało, że sieci handlowe podwyższą ceny swoich produktów o 10%, pisze RosSMI powołując się na oficjalne pisma firm.
Wśród tych, którzy zdecydowali się na podwyżkę, są francuska grupa SEB-Vostok (Tefal, Rowenta, Krups itp.), tureckie IPH AGD (Beko, Indesit, Grunding itp.), a także rosyjskie Kuppersberg i Vard. Wszyscy oprócz Grupy SEB-Vostok podwyższyli ceny sprzedaży od 2 grudnia. Francuska firma ogłosiła podwyżkę od 1 stycznia 2025 r.
Deprecjację rubla pogłębia ponad 20-procentowy spadek na giełdzie w tym roku Inwestorzy aktywnie wycofują środki z akcji, preferując depozyty z oprocentowaniem wyższym niż stopa bazowa Banku Centralnego, ustalona na poziomie 21%.
Sytuacja ta zaostrza inflację, która prawdopodobnie przekroczy prognozy organu regulacyjnego. Jest to sprzeczne z rygorystycznymi środkami polityki pieniężnej podjętymi przez Bank Centralny, którego stopa bazowa osiągnęła rekordowy poziom od 2003 roku.
Analitycy. spodziewać się, że do końca roku kurs rubla może osiągnąć 115-120 za dolara. Część z nich wzywa rząd i Bank Centralny do podjęcia działań, takich jak zwiększenie wolumenu obowiązkowej sprzedaży zysków w walutach obcych. eksporterów i ograniczenie rządowych zakupów walut obcych.