Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaleca, aby Ukraina przestrzegała strategii dochodów narodowych w celu ustalenia sprawiedliwe opodatkowanie.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach zwiększania potencjału krajowych źródeł finansowania zaleca Ukrainie dalsze podwyższanie podatku od towarów i usług (VAT), ponieważ w następnej kolejności potrzebne są natychmiastowe wpływy miesiąc.
O tym Trevor Lessard, zastępca szefa misji MFW na Ukrainie, powiedział w wywiadzie dla Interfax-Ukraine w Waszyngtonie.
Według niego podniesienie stawki VAT poprawi sytuację z otrzymaniem środków. Jednocześnie zauważył potrzebę sprawiedliwości w systemie podatkowym Ukrainy i pełnoprawnego mechanizmu dostosowania granic z tytułu emisji gazów cieplarnianych (CBAM).
„Uważam, że jeśli potrzebne są natychmiastowe dochody i chcemy to zrobić w sposób efektywny i na dużą skalę, aby uzyskać dochody już w przyszłym miesiącu, to trudno sobie wyobrazić lepszą opcję polityczną niż podniesienie stawki VAT w pod względem tego, ile możesz przyciągnąć, w jaki sposób rozłoży ciężar podwyżek podatków i wszystko inne” – powiedział Trevor Lessard.
Przypomniał także strategię dochodów narodowych, której ideą jest długoterminowe reformy mające na celu ściąganie większej liczby podatków. Naraz. jego zdaniem bardzo ważne są także inne części podatku VAT.
„Po pierwsze, ukraiński system podatkowy jest z natury niesprawiedliwy pod względem tego, kto płaci podatki, a kto nie, i ile płacą, a ta dynamika ma konsekwencje społeczno-polityczne, a także gospodarcze. W rezultacie ludzie „Ludzie, którzy płacą, podatki teraz naprawdę nie chcą płacić więcej, dopóki ludzie, którzy ich nie płacą, nie zaczną płacić stopniowo” – wyjaśnił wiceprzewodniczący.
Według Lessarda poprawa sprawiedliwości podatkowej jest jednym z cele Strategii Dochodowej Kraju.
„Jest tam wiele kwestii dotyczących ceł, uproszczonego systemu podatkowego i kilku innych reform podatkowych, które choć planowane są w celu zwiększenia dochodów, są naprawdę ważnym elementem poprawy sprawiedliwości” – dodał Lessard.
Ukraina ma szansa na poprawę klimatu inwestycyjnego dzięki zmianom w polityce podatkowej
Ukraina musi uczynić swoją politykę podatkową bardziej konkurencyjną, uważa Lessard. W obszarze zmian podatkowych zwrócił uwagę na znaczenie doprowadzenia akcyzy, w szczególności na alkohol i wyroby tytoniowe, do poziomów ustalonych w Unii Europejskiej.
„Ale nie mówi się tak dużo o tym, że Europa zamierza wdrożyć mechanizm dostosowania granic ze względu na emisję gazów cieplarnianych (CBAM). Gdybym był sąsiadem Europy, prawdopodobnie nie chciałbym wplątać się w ten bałagan i płacić dużych ceł eksportowych , ponieważ stoję po złej stronie mechanizmu regulacji granic. Zatem zamiast płacić na granicy, jeśli opracowujesz strategię dotyczącą dochodów i myślisz o poprawie uczciwości, jest to również szansa na zazielenianie swojego systemu podatkowego. na dobrej drodze z punktu widzenia przystąpienia do UE (…)” – podsumował Lessard.
Przypomnijmy, że eksperci ekonomiczni uważają, że niedawno przyjęta podwyżka podatków na Ukrainie z dniem 1 października przez Radę Najwyższą, jest sprzeczne z obowiązującym ustawodawstwem, wszak Ordynacja podatkowa stanowi, że takie zmiany wejdą w życie dopiero po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie.