Narodowy Bank spodziewa się przyspieszenia inflacji do końca roku do 9,7%. Jednocześnie przewiduje się jego spadek wiosną 2025 r. O tym oświadczył szef NBU Andrij Pyszny podczas odprawy na temat polityki pieniężnej.
►Przeczytaj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Wzrost inflacji
Zauważa się zatem, że we wrześniu inflacja przyspieszyła do 8,6 % w ujęciu rocznym i według szacunków NBU uległy dalszemu wzrostowi w październiku.
Narodowy Bank podkreśla, że spodziewano się zwiększonej presji cenowej w drugiej połowie 2024 roku. Jednocześnie dynamika zarówno inflacji konsumenckiej, jak i bazowej (7,3% r/r we wrześniu) okazała się wyższa od prognoz.
Przeczytaj: Inflacja na Ukrainie podskoczył do 7,5% – Państwowa Służba Statystyczna
Dodatkowo do takiej dynamiki przyczynił się wzrost cen artykułów spożywczych, co spowodowało gorszy od oczekiwań zbiory różnych roślin rolniczych i związany z tym wzrost kosztów surowców dla przemysłu spożywczego.
Do przyspieszenia inflacji przyczynił się także dalszy wzrost kosztów produkcji, w tym energii elektrycznej i wynagrodzeń, a także wpływ kursu walutowego na skutek osłabienia hrywny w poprzednich okresach.
Przeczytaj: Inflacja w ujęciu rocznym wyhamowała do 8,6% – Narodowy Bank
Mimo wzrostu inflacji w ostatnich miesiącach oczekiwania inflacyjne podmiotów gospodarczych pozostały w miarę stabilne i kontrolowane, choć nieznacznie się pogorszyły.
Kiedy można spodziewać się spadku inflacji
Wiosną 2025 r. inflacja zacznie spadać. Spowolnieniu wzrostu cen w przyszłym roku będzie sprzyjać zrównoważona polityka pieniężna NBU, osłabienie zewnętrznej presji cenowej, poprawa sytuacji w energetyce oraz wzrost zbiorów.
Przeczytaj: MFW pogorszył swoją prognozę PKB i inflacji na Ukrainie
Prognoza NBU przewiduje spadek inflacji do 6,9% na koniec 2025 r. i osiągnięcie 5% w 2026 r.
- Inflacja NBU