Wprowadzenie 50% podatku od zysków banków drugi rok z rzędu jest sprzeczne z charakterem podatku od nadmiernych zysków, mówi Trevor Lessard, zastępca przewodniczącego misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Ukrainie. Taka decyzja podważa zaufanie do polityki i jest nieskuteczna – stwierdził w rozmowie z Interfax-Ukraine.
►Przeczytaj kanał Ministerstwa na Telegramie Finansów: główne aktualności finansowe
Co wiadomo
Podatki od nadzwyczajnych dochodów obowiązują tylko przez rok, w przeciwnym razie trzeba będzie za to zapłacić cenę polityczną.< /p>
„Jeśli więcej niż raz wprowadzicie podatek od zysków nadzwyczajnych, ludzie zaczną reagować i zaczniecie tracić zaufanie do tej polityki” – Lessard.
Według niego banki po ponownym wprowadzeniu 50% podatek od zysków może zmienić Twoją politykę zysków w oczekiwaniu na kolejną podwyżkę.
Przeczytaj: Opodatkowanie banków o 50% może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Lessard twierdzi, że banki powinny przygotować się na trzeci raz, bo istnieje szansa, że to się powtórzy. Mówimy o utrzymującym się od wielu lat wysokim zapotrzebowaniu Ukrainy na dochody krajowe – wyjaśnił.
Biorąc pod uwagę przezwyciężenie trudności politycznych związanych ze wspieraniem w Radzie Najwyższej inicjatyw na rzecz podwyższenia podatków, „najlepszym wyborem byłby długoterminowa podwyżka podatków w skuteczny sposób, który przyniesie dywidendy w średnim okresie, w przeciwieństwie do jednorazowej podwyżki podatku, która i tak pozostawi lukę w dochodach w przyszłym roku” – dodał Lessard.
Przeczytaj: Jak banki zarabiają i dlaczego 50% podatek od zysków jest dla nich sprawiedliwy
Przypomnijmy
10 października Rada Najwyższa przyjął projekt ustawy nr 11416-d o podwyższeniu podatków. Jednocześnie posłowie nie głosowali nad poprawką podwyższającą podatek wojskowy od dochodów osób fizycznych i jego wprowadzeniem dla indywidualnych przedsiębiorców.
Parlament nie poparł podwyższenia podatku wojskowego dla wojskowych , która utrzymała się na poziomie 1,5%.< /p>
- Podatki MFW Banki