Powodem odłączenia jest naruszenie zasad przekraczania granicy przez osoby odbywające służbę wojskową.
Takie dane trafiły do Państwowej Straży Granicznej
„Jednostki poszukiwań operacyjnych SG aktywnie przeciwdziałają przestępstwa na granicy, z których większość ma obecnie związek z nielegalnymi programami wyjazdu mężczyzn w wieku poborowym z Ukrainy” – czytamy w komunikacie. p>Od początku wprowadzenia stanu wojennego obowiązywał system „Ścieżka” Według takich schematów mężczyźni jako kierowcy wyjechali poza Ukrainę i nie wrócili na Ukrainę
„Za naruszenie zasad przekraczania granicy państwowej przez personel wojskowy Ukrtransbezopasnost od początku był pełny. Inwazja na Ukrainę na dużą skalę odłączyła od Systemu „Ścieżka” 223 przewoźników, z czego na podstawie materiałów Państwowej Służby Granicznej Ukrainy wyłączono 202 koncesjonariuszy” – zauważyli funkcjonariusze straży granicznej.
Tylko od początku 2024 roku Państwowa Służba Skarbowa przesłała do organów ścigania ponad 2 tys. zawiadomień o wykryciu znamion przestępstwa przewidzianych w szczególności w art. 332, 358 kodeksu karnego Kodeksu karnego, które dotyczą nielegalnego przewozu osób przez granicę, fałszowania dokumentów
Na podstawie tych artykułów Kodeksu karnego wszczęto prawie 1500 postępowań karnych, a ponad 1700 osób zostało zgłoszonych. podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Sądy wydały ponad 220 wyroków skazujących, z czego prawie 100 ma związek z nielegalnym przemytem osób przez granicę.
- Przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Andriej Demczenko powiedział, że najczęściej próbuje nielegalne przekroczenie granicy przez mężczyzn odnotowano w kierunku Rumunii. i Mołdawia.