Narodowy Bank przekazał bankom i niebankowym instytucjom finansowym rekomendacje dotyczące identyfikacji mechanizmów tzw. „fragmentacji biznesu”. Poinformowała o tym służba prasowa NBU.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: strona główna aktualności na temat inwestycji i finansów
Stosowanie takich mechanizmów może wskazywać na rozwój i wykorzystywanie schematów mających na celu unikanie opodatkowania, polegających na sztucznym rozdysponowaniu działalności osoby prawnej poprzez inne podmioty gospodarcze, w szczególności z udziałem indywidualnych przedsiębiorców, którzy mają prawo do stosowania uproszczony system podatkowy.
< p>Stwierdzono w piśmie NBU do banków, instytucji pozabankowych i stowarzyszeń bankowych.
Narodowy Bank przesłał bankom i instytucjom pozabankowym przykłady i znaki, które mogą wskazywać na powiązania osoby prawnej z indywidualnymi przedsiębiorcami (Grupa).
W ocenie Narodowego Banku takimi znakami mogą być:
- w przypadkach, gdy jedna osoba dostarcza pakiet dokumentów do instytucji finansowej, ogólny adres siedziby osoby prawnej i przedsiębiorcy indywidualnego; ogólne miejsce sprzedaży towarów i usług (adres sklepu, strona internetowa); osoba prawna i/lub indywidualny przedsiębiorca ma wspólnych właścicieli, przedstawicieli, księgowych, pełnomocników; Przedsiębiorcy indywidualni z reguły nie posiadają niezbędnych zasobów do prowadzenia działalności, w tym także z osobą prawną; Inne znaki mogą również wskazywać na powiązania osoby prawnej z indywidualnymi przedsiębiorcami, w szczególności na charakter transakcji, w tym na ich wielkość, prawidłowość i cel.
Dodatkowymi oznakami przynależności klientów do Grupy mogą być:
- znaczące wpływy na rachunki indywidualnego przedsiębiorcy od osoby prawnej lub innych podmiotów Grupy; zapłata przez osobę prawną za usługi prywatnego przedsiębiorcy, których koszt jest trudny do oszacowania (czynsz, marketing, usługi informacyjne, reklama itp.); udzielanie przez osobę prawną pomocy finansowej indywidualnym przedsiębiorcom; znaczny wolumen transakcji finansowych na rachunkach nowego indywidualnego przedsiębiorcy; przeprowadzanie transakcji finansowych przez prywatnych przedsiębiorców w krótkim terminie (dwa do trzech miesięcy) na łączną kwotę osiągającą limit dochodowy na dany rok zgodnie z wybraną grupą podatników; konsekwentna realizacja przez grupę FOP działań określonych w poprzednim akapicie; korzystanie z jednego terminala płatniczego instytucji finansowej przez kilka podmiotów gospodarczych.
Powyższa lista objawów nie jest wyczerpująca. Instytucje finansowe mają prawo samodzielnie określić inne wskaźniki, które mogą wskazywać na istotne powiązania.
NBU zauważył, że zdalny sposób nawiązywania relacji biznesowych w tym przypadku wiąże się z wysokim ryzykiem niepodjęcia przez instytucje finansowe odpowiednich działań w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy/finansowaniu terroryzmu (PIC/CFT), co wymaga wprowadzenia skutecznych działania mające na celu organizację odpowiedniego systemu PIC/CFT, obejmujące procesy due diligence klientów i zarządzanie ryzykiem.
Jak zauważył w piśmie regulator, jeśli na podstawie wyników analizy zostanie ustalone, że klienci należą do w Grupie istnieją podstawy, aby sądzić, że działalność podmiotu gospodarczego może wiązać się z uchylaniem się od płacenia podatków, odpowiednio instytucje finansowe mają obowiązek powiadamiać Państwową Służbę Nadzoru Finansowego o takich transakcjach (działaniach) finansowych, a także podjąć decyzję o dalszych relacjach biznesowych, uwzględnianie zidentyfikowanych ryzyk w sposób przewidziany przepisami prawa w zakresie monitorowania finansowego.
„Dzięki zastosowaniu się do tych zaleceń banki i niebankowe instytucje finansowe będą mogły doskonalić swoje wewnętrzne systemy zapobiegania i przeciwdziałanie legalizacji (praniu) dochodów z przestępczości, finansowaniu terroryzmu i finansowaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia oraz zwiększenie efektywności zarządzania ryzykiem” – czytamy w oświadczeniu Narodowy Bank.
- NBU