Site icon GEO Polityka

NBU zobowiązało banki do zgłaszania podejrzanych podmiotów gospodarczych i wymieniało ich kryteria

Narodowy Bank przekazał bankom i niebankowym instytucjom finansowym rekomendacje dotyczące identyfikacji mechanizmów tzw. „fragmentacji biznesu”. Poinformowała o tym służba prasowa NBU.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: strona główna aktualności na temat inwestycji i finansów

Stosowanie takich mechanizmów może wskazywać na rozwój i wykorzystywanie schematów mających na celu unikanie opodatkowania, polegających na sztucznym rozdysponowaniu działalności osoby prawnej poprzez inne podmioty gospodarcze, w szczególności z udziałem indywidualnych przedsiębiorców, którzy mają prawo do stosowania uproszczony system podatkowy.

< p>Stwierdzono w piśmie NBU do banków, instytucji pozabankowych i stowarzyszeń bankowych.

Narodowy Bank przesłał bankom i instytucjom pozabankowym przykłady i znaki, które mogą wskazywać na powiązania osoby prawnej z indywidualnymi przedsiębiorcami (Grupa).

W ocenie Narodowego Banku takimi znakami mogą być:

Dodatkowymi oznakami przynależności klientów do Grupy mogą być:

Powyższa lista objawów nie jest wyczerpująca. Instytucje finansowe mają prawo samodzielnie określić inne wskaźniki, które mogą wskazywać na istotne powiązania.

NBU zauważył, że zdalny sposób nawiązywania relacji biznesowych w tym przypadku wiąże się z wysokim ryzykiem niepodjęcia przez instytucje finansowe odpowiednich działań w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy/finansowaniu terroryzmu (PIC/CFT), co wymaga wprowadzenia skutecznych działania mające na celu organizację odpowiedniego systemu PIC/CFT, obejmujące procesy due diligence klientów i zarządzanie ryzykiem.

Jak zauważył w piśmie regulator, jeśli na podstawie wyników analizy zostanie ustalone, że klienci należą do w Grupie istnieją podstawy, aby sądzić, że działalność podmiotu gospodarczego może wiązać się z uchylaniem się od płacenia podatków, odpowiednio instytucje finansowe mają obowiązek powiadamiać Państwową Służbę Nadzoru Finansowego o takich transakcjach (działaniach) finansowych, a także podjąć decyzję o dalszych relacjach biznesowych, uwzględnianie zidentyfikowanych ryzyk w sposób przewidziany przepisami prawa w zakresie monitorowania finansowego.

„Dzięki zastosowaniu się do tych zaleceń banki i niebankowe instytucje finansowe będą mogły doskonalić swoje wewnętrzne systemy zapobiegania i przeciwdziałanie legalizacji (praniu) dochodów z przestępczości, finansowaniu terroryzmu i finansowaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia oraz zwiększenie efektywności zarządzania ryzykiem” – czytamy w oświadczeniu Narodowy Bank.

minfin.com.ua

Exit mobile version