Przy obliczaniu wynagrodzeń za październik, płatnego urlopu lub zwolnienia chorobowego, aktualny stan wojska obowiązywać będzie stawka celna – 1,5%.
Nawet jeśli 31 października prezydent podpisze ustawę o podwyższeniu podatków, płace pracowników za październik nie ulegną obniżeniu.
< p>Oświadczyła zastępczyni ludowa, członkini Komisji Finansowej Rady Najwyższej Nina Yuzhanina.
Wyjaśniła też, że przy naliczaniu wynagrodzeń, urlopów czy zwolnień lekarskich będzie stosowana dotychczasowa stawka składki wojskowej wynosząca 1,5% (a nie 5%).
„Przekonani są o tym ci, którzy już otrzymali pensje ” – dodała.
Oświadczenie biznesu
Tymczasem, jak zauważyła Yuzhanina, biznes wzywa prezydenta do zawetowania ustawy 11416-d w sprawie historycznej podwyżki podatków i proponuje inne zmiany, w tym:
- pozostawić stawkę podatku VAT na poziomie 1,5% na wynagrodzenia i inne dochody osób fizycznych;
- tymczasowo (na okres dwóch lat lub do końca stanu wojennego) podwyższyć podatek VAT o 2%;
- różnicują podatek wojskowy dla indywidualnych przedsiębiorców w zależności od grupy, w której znajduje się płatnik;
- zapewniają gwarancje spełnienia warunków opodatkowania w reżimie prawnym „Diya”.
„W związku z tym jeszcze raz podkreślę: środki na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu na finansowanie naszej armii są w wymaganej ilości i ja je zaoferowałem (biznes hazardowy, przemysł tytoniowy , czynszu za wydobycie gazu. A wtedy będzie można obejść się bez podwyżki stawki VAT” – wyjaśniła Yuzhanina.
Jej zdaniem ustawa w obecnym kształcie ma w stosunku do niej „zbyt retrospektywny charakter”. dla indywidualnych przedsiębiorców.
Przypomnijmy, że szef Rady Najwyższej podpisał już projekt ustawy o rekordowej podwyżce podatków, dlatego parlamentarzyści oczekują, że podpisze go prezydent Ukrainy Władimir Zełenski.
< iframe class="leniwe ładowanie" data-src="https://1plus1.video/video/embed/KaY0LeBR"frameborder="0" szerokość= "720" wysokość="576" loading="lazy" scrolling="nie "allowfullscreen="allowfullscreen">