Nie tylko Halloween obchodzi się 31 października. Tego dnia w 2008 roku anonimowy programista działający pod pseudonimem Satoshi (Satoshi) Nakamoto opublikował Białą Księgę Bitcoin. Wiążą się z tym ciekawe teorie spiskowe, jak z uruchomieniem pierwszej sieci kryptowalut.
Biała księga dała początek wystarczającej liczbie tajemnic, odważnych założeń i mistycznych teorii. Zebraliśmy mały top najdziwniejszych historii i faktów związanych z pierwszym dokumentem i pojawieniem się pierwszej kryptowaluty.
Rozwój usług specjalnych
Jedną z wczesnych popularnych „teorii spiskowych” jest założenie, że w tworzenie Bitcoina mogą być zaangażowane amerykańskie agencje wywiadowcze, a mianowicie amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).
Faktem jest, że już w 1996 roku kilku badaczy z NSA opublikowało artykuł zatytułowany „Jak stworzyć mennicę: kryptografia anonimowej gotówki elektronicznej”. Pod względem merytorycznym i stylistycznym przypomina tę samą publikację Nakamoto.
Co ciekawe, wśród swoich źródeł specjaliści NSA wymienili artykuł badacza o japońskim nazwisku Tatsuaki Okamoto. W artykule poruszane są kwestie wielokrotnych wydatków, anonimowości transakcji, ich nieodwracalności oraz inne kwestie, które zostały później szerzej omówione w Białej Księdze Bitcoin.
Wysuwano różne hipotezy: jedni twierdzą, że naukowcy i kryptografowie mogli publikować badania bez zgody władz USA, ulegając sentymentom wczesnych cypherpunków, inni wręcz przeciwnie, uważają, że kryptowaluty to kontrolowany eksperyment służb wywiadowczych.
Rozwój podziemnego świata
Istnieje teoria, że za rozwojem Bitcoina może stać szef kartelu przestępczego, programista i kryptograf Paul Calder Le Roux, odsiadujący obecnie karę więzienia. Co ciekawe, w przeszłości Paul Le Roux opracował programy do szyfrowania danych (w tym EM4) i używał pseudonimu Solotshi jako fałszywego nazwiska w fałszywych dokumentach. Nic Ci nie przypomina?
Co więcej, amerykański przedsiębiorca Martin Shkreli twierdzi, że udało mu się odszyfrować podpis pierwszej transakcji w historii Bitcoina. Jak wiadomo, przeprowadził ją bezpośrednio Nakamoto, który w 2009 roku przekazał bitcoiny Halowi Finneyowi. Zatem według Shkreliego odszyfrowana wiadomość wygląda następująco: „Ta transakcja została przeprowadzona przez Paula Le Roux na rzecz Hala Finneya 12 stycznia 2009 r.”.
Można jednak kwestionować słowa przedsiębiorcy, gdyż podpis pojawił się już po śmierci Finny’ego, co oznacza, że istnieje możliwość, że ktoś po prostu później uzyskał dostęp do jego klucza prywatnego.
Wreszcie istnieje wersja, w której sam Paul Calder Le Roux to Satoshi Nakamoto – na co wskazuje styl tekstu Białej Księgi. Ponadto kod Bitcoina został napisany w języku C++, którym biegle włada więzień Le Roux.
Dziwne odstępy czasu
Data publikacji Białej Księgi Bitcoin to 31 października. Wielu uważa, że ta data również nie została wybrana przypadkowo i na przykład nawiązuje do Dnia Reformacji na pamiątkę rozpoczęcia restrukturyzacji Kościoła katolickiego przez Marcina Lutra w 1517 roku. Podobnie jak reformy kościelne, Nakamoto przeprowadził swoją „reformację finansową” świata. Istnieje opinia, że data ta jest w jakiś sposób powiązana ze starożytnymi świętami pogańskimi, np. z nocą Samhain, zwaną także Nocą Zmian.
Warto zwrócić uwagę na odstęp czasu pomiędzy publikacją Białej Księgi a uruchomieniem sieci. Dokument opublikowano 31 października 2008 r., a uruchomienie sieci nastąpiło 3 stycznia 2009 r. Nie ma jasnej odpowiedzi, dlaczego uruchomienie protokołu zajęło dwa miesiące. Kolejną interesującą rzeczą jest to, że wygenerowanie nowego bloku w łańcuchu bloków zajmuje zwykle około 10 minut. Jednak drugi blok po genezie powstał dopiero sześć dni później, czyli 9 stycznia 2009 roku.
Niektórzy widzą w tym pewną symbolikę – w biblijnej historii stworzenia świata wydarzenia również rozgrywają się w ciągu sześciu dni. Ale istnieje alternatywne wyjaśnienie. Być może prawdziwym powodem jest to, że testowanie funkcjonalności sieci zajęło tyle dni.
Swoją drogą, choć nie jest to bezpośrednio powiązane z Białą Księgą, blockchain Bitcoina zawiera inne niezwykłe odniesienia religijne. Przykładowo w bloku nr 666 666 odnaleziono ukrytą wiadomość o treści: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj – z Listu do Rzymian rozdz. 12 w. 21.” Zawiera także informacje o nadawcy, których adresy zaczynają się od „1GoD…” i „1Bible…”.
Symbolika w treści
Podsumowując, warto zwrócić uwagę na symbolikę, jaką Bitcoin White Paper zawiera w swojej treści. Rzadko się na to zwraca uwagę. Biała Księga zawiera na przykład opis idei decentralizacji i anonimowości. Jednocześnie sam twórca, Nakamoto, nigdy nie ujawnił swojej tożsamości. Istnieje opinia, że jest to swego rodzaju wskazówka i przekaz – nie ma znaczenia, jaka osobowość stoi za rozwojem sieci, ważna jest poufność, brak monopolu i to, jak technologia wpływa na społeczeństwo.
Источник: bits.media