Napój składa się z niewielkiej ilości kału matki zmieszanej z mlekiem matki , ale lekarze ostrzegają, aby nie próbować przyrządzać tego w domu.
W nowym eksperymencie noworodki urodzone przez cesarskie cięcie karmione są „koktajlem mlecznym z kupą”.
Informacje o – podaje iNews.
Radykalna metoda polega na spożywaniu przez dzieci niewielkich ilości kału matki, aby sprawdzić, czy jest to korzystne dla ich bakterii jelitowych.
Wczesne wyniki sugerują, że ten mocno brzmiący napój faktycznie zmienia mikrobiom jelitowy dzieci. Chociaż nigdy nie zamówiłbyś tego napoju w kawiarni, badanie opiera się na badaniach sugerujących, że bakterie jelita grubego mogą odgrywać ważną rolę w ogólnym stanie zdrowia człowieka.
U dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie występuje inne rozmieszczenie bakterii w jelitach niż u dzieci urodzonych drogą pochwową. Lekarze zauważają również, że u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie nieco częściej zapadają na niektóre choroby, takie jak otyłość i astma. Sugeruje to, że te dzieci nie otrzymują bakterii matki po urodzeniu. Fińscy naukowcy badali, czy bakterie te można bezpiecznie dodać do pierwszego karmienia piersią dziecka.
Przed rozpoczęciem porodu kobietom pobierano próbkę kału zbadaną pod kątem szkodliwych patogenów. Po urodzeniu 3,5 mg tych stolców zmieszano z niewielką ilością mleka matki i podano dziecku.
W badaniu 15 noworodków podano koktajl mleczny na bazie kału, a kolejnym 16 podano placebo bez kluczowego składnika. Dr Otto Helve z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Wellness powiedział Naturze, że zauważalna różnica między bakteriami jelitowymi w obu grupach była zauważalna już następnego dnia po urodzeniu. Różnica ta utrzymywała się do czasu, gdy dzieci ukończyły szósty miesiąc życia i zaczęły jeść produkty stałe.
Badanie będzie kontynuowane do czasu, aż 30 dzieci otrzyma specjalny preparat, a wszystkie dzieci będą obserwowane do ukończenia drugiego roku życia. Z badania wynika, że „celem badania jest… uzyskanie wglądu w mechanizmy zaangażowane w rozwój odporności i jego związek z wczesnym składem mikroflory”.
Inni lekarze podkreślają, że badanie wykazało jedynie zmiany w mikrobiomie jelitowym, a nie jakiekolwiek korzyści zdrowotne, podczas gdy inni twierdzą, że badania nad mikrobiomem nie są na tyle zaawansowane, aby uzasadniać tak śmiałą próbę.
Jednak wszyscy lekarze odradzają przygotowywanie koktajlu mlecznego na odchody w domu. Położna i doradczyni organizacji charytatywnej Group B Strep Support, Jane Plumb, powiedziała: „Możesz podać swojemu dziecku paciorkowce grupy B (GBS) lub inne potencjalnie niebezpieczne bakterie i nieumyślnie spowodować jego poważną chorobę”.
Dla przypomnienia naukowcy ustalili, ile mleka dziennie powinny pić dzieci. Jedna szklanka mleka dostarcza 30% dziennej wartości wapnia, 25% witaminy D, 24% witaminy B, 20% fosforu i 11% potasu.