W 2023 roku 30 największych firm informatycznych na Ukrainie osiągnęło 2,5 miliarda dolarów dochodu i zapłaciło 53 miliony dolarów podatku dochodowego do budżetu państwa. Łączne dochody spółek objętych rankingiem spadły o 6% w porównaniu do 2022 roku. Świadczą o tym dane z badań Urzędu Skutecznych Regulacji BRDO.
► Przeczytaj strona “Ministerstwo Finansów” na Facebooku: główne aktualności finansowe
Przyczyny spadku dochodów
Należy zauważyć, że wśród przyczyn spadku dochodów firm informatycznych na Ukrainie znajduje się spadek popytu na usługi IT, otwieranie biur i przenoszenie specjalistów IT za granicę oraz redystrybucja działalności grupy spółek pomiędzy kilka podmiotów prawnych.
Jednocześnie 15 z 30 największych firm informatycznych osiągnęło na Ukrainie w 2023 r. przychody mniejsze niż w 2022 r.Największe firmy pod względem przychodów
Pięć największych firm usługowych według na czele przychodów stanęły EPAM Systems, GlobalLogic, EPAM Digital, Luxoft i Intellias, a produktowo – zespół Fintech, Playtika, Playtech, Prom i UPC.
Zespół Fintech, EPAM Systems i GlobalLogic wykazują wysoki zysk netto, generując 47% zysku netto. Top 30.
W 2023 roku spółki IT znajdujące się w rankingu wpłaciły do budżetu 53 mln dolarów podatku dochodowego, czyli o 12,5% mniej w porównaniu z 2022 rokiem. Połowę kwoty podatku zapłaconego od zysków spółek ratingowych przekazała grupa Fintech i EPAM Systems.
Pięć z 30 największych firm zostało płatnikami podatku od kapitału wycofanego (NCT) – jedna z zalety Akcji, co pozwoliło im znacząco zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorców. GlobalLogic stał się największym płatnikiem NNPC, płacąc 350 tys. dolarów podatku w 2023 r. w porównaniu z 9 mln dolarów podatku dochodowego w 2022 r.
Na ukraińskim rynku IT w dalszym ciągu obowiązuje jednoosobowy model współpracy ze specjalistami, jednak w 2023 roku zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy w 30 największych firmach wzrosło o 24% – do 10,5 tys. pracowników.
Niektóre firmy utworzyliśmy dodatkowe podmioty prawne, aby móc korzystać ze wszystkich korzyści płynących z rezydencji w Akcji. W szczególności oraz w kwestii opodatkowania pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Tym samym w zeszłym roku EPAM Digital powiększył swoje zatrudnienie o 2,5 tys. osób, a Softserve Technologies o 1,2 tys. osób. Jeśli chodzi o przychód na specjalistę IT, absolutnym liderem jest producent gier wideo Playtika ze wskaźnikiem 6,9 tys. dolarów miesięcznie.
W rankingu Top 30 w 2023 roku znalazły się nowe firmy, jak np. Modus X – wewnętrzny deweloper m.in. grupa SCM, integrator systemów Seeton Group, Favbet Tech i szereg spółek z grupy Softserve.
W tym samym czasie odeszła Metinvest Digital (grupa SCM), ukraiński oddział Snap Inc., Visa na liście 30 najlepszych, firma usługowa Star oraz twórcy gier wideo Wargaming i Ubisoft.