Zysk netto banków, których papiery wartościowe są przedmiotem obrotu na giełdach, wyniósł w 2023 roku 1,15 biliona dolarów – wynika z raportu „Global Banking Annual Review” firmy doradczej McKinsey & Company. Według tego wskaźnika branża stała się liderem, generując 24% zysków spółek publicznych.
< ja >► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Przychody sektora bankowego
Jak zauważył McKinsey, lata 2022 i 2023 były najlepszymi latami dla sektora bankowego od czasu światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009.
Przychody w 2023 r. wyniosły 7 bln dolarów, zwrot z kapitału materialnego (ROTE) wzrósł o 0,2%, do 11,7%.
Dochód netto banków, wynoszący 1,15 biliona dolarów, był niemal dwukrotnie wyższy od wyniku sektora energetycznego, który w 2023 roku zajął drugie miejsce z wynikiem 663 miliardów dolarów.
Banki odnoszące sukcesy i nieudane
Według szacunków McKinsey , inwestorzy oczekują dobrych wyników zaledwie od 14% banków publicznych.
Odsetek banków, które przyciągają inwestorów, znacznie różni się w zależności od regionu. Liderami są Kanada i USA, gdzie 21% instytucji kredytowych spełnia kryteria McKinsey.
W rozwijających się krajach Azji jest to 14%, nieco mniej w Afryce i na Bliskim Wschodzie – 11%. Najmniejszy udział banków o wysokich mnożnikach P/B i P/E w Europie wynosi zaledwie 5%.
Jednocześnie koncentracja na światowym rynku bankowym jest znacznie mniejsza niż w innych branżach.< /p>
Tym samym w 2023 roku 80% zysku ekonomicznego (EP) w branży pochodziło z 14% banków. To prawie pięciokrotnie więcej niż średnia dla wszystkich pozostałych sektorów, w których zyski koncentrowały się w rękach kilku graczy. Co więcej, w ciągu dziesięciu lat koncentracja uległa osłabieniu – w 2013 roku 80% zysków ekonomicznych uzyskało 11% instytucji kredytowych.
- Banki