Amerykański oddział TD Bank zapłaci organom regulacyjnym kary o wartości ponad 3 miliardów dolarów w celu uregulowania opłat związanych z nie- przestrzeganie zasad zwalczania prania pieniędzy (AML) przez grupy przestępcze.
Amerykańska Agencja ds. Egzekucji Przestępstw Finansowych (FinCEN) zidentyfikowała podejrzane transakcje kryptowalutowe w TD Bank o wartości ponad 1 miliarda dolarów, powiązane z działalnością dwóch nieznanych firm zajmujących się kryptowalutami. W szczególności transakcje zostały przeprowadzone przez firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zidentyfikowaną jedynie jako „Grupa klientów C” i jej kolumbijskiego kontrahenta. Obie firmy rzekomo działają w „branży finansowania handlu i nieruchomości”.
„Grupa klientów C przeprowadziła transakcje o wartości ponad 1 miliarda dolarów za pośrednictwem TD Bank, z czego ponad 90% środków napłynęło pochodziły z brytyjskiej giełdy kryptowalut, a ponad 60% transakcji wychodzących zostało wysłanych jako przelewy do niezidentyfikowanej kolumbijskiej instytucji finansowej. Stwierdzone naruszenia kwalifikuje się jako rażące naruszenia prawa dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy, gdyż cel, ostateczni odbiorcy i źródło środków nie były znane TD Bankowi” – czytamy w raporcie FinCEN.
Agencja zauważyła, że TD Bank zignorował wymagania organu regulacyjnego i zapewnił, że płatności zostały dokonane na rzecz „instytucji finansowej oferującej usługi w zakresie kryptowalut” pomimo faktu, że odbiorca znajdował się w „jurysdyksie wysokiego ryzyka” Kolumbii.”
Wcześniej stowarzyszenie non-profit Crypto ISAC ogłosiło, że głównym narzędziem popełniania czynów przestępczych jest gotówka, a nie aktywa cyfrowe. Zdaniem ekspertów kryptowaluty ze swej natury oferują niespotykany dotąd poziom przejrzystości i bezpieczeństwa, nieporównywalny z tradycyjnymi systemami finansowymi.
Источник: bits.media