Dewaluacja i akcyza powodują wzrost cen, ale w umiarkowanym stopniu.< /p>
Inflacja konsumencka przyspieszyła w sierpniu. Liczba ta wzrosła do 7,5% rok do roku (z 5,4% w lipcu).
Tak wynika z przeglądu makroekonomicznego i monetarnego Narodowego Banku Polskiego.
Stało się tak przede wszystkim, jak wyjaśnił NBU, z powodu ograniczonej podaży niektórych produktów spożywczych.
” Inflacja bazowa wzrosła znacznie, niż przewidywano. W końcu biznes zaczął przenosić swoje koszty surowców, energii i płacy za pracę sprzyjała presja cenowa oraz skutki osłabienia kursu hrywny w poprzednich miesiącach” – czytamy w raporcie.
Na inflację żywności wpływa ograniczenie podaży produktów spowodowane niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. I ten czynnik prawdopodobnie będzie miał wpływ przez cały rok. Notabene, w związku ze zmniejszeniem podaży produktów, światowe ceny żywności we wrześniu rosły najszybciej od 18 miesięcy.
Wzrosły także ceny przetworzonych produktów spożywczych, zarówno ze względu na wzrost cen żywności surowców i dalszy wzrost kosztów przedsiębiorstw na dostawy energii i płace.
Jednocześnie ceny większości towarów nieżywnościowych wzrosły szybciej, przede wszystkim pod wpływem czynnika kursowego .
Jednocześnie ceny odzieży i obuwia spadły szybciej ze względu na zwiększoną konkurencję pomiędzy produktami importowanymi a produktami ukraińskimi.
Tempo wzrostu cen usług nieco przyspieszyło pod presją kosztów produkcji przedsiębiorstw.< /p>
Według raportu Narodowego Banku Polskiego, w sierpniu dynamika cen paliw uległa spowolnieniu ze względu na wystarczające rezerwy paliw oraz niższe od oczekiwań ceny ropy na rynkach światowych.
Ceny alkoholi napoje spadały coraz wolniej. Wzrost cen wyrobów tytoniowych nieco wyhamował, jednak ceny ich rosły w dość szybkim tempie.
Przyspieszył także wzrost cen wyrobów farmaceutycznych, wyrobów medycznych i sprzętu medycznego, oczywiście ze względu na kurs walutowy czynnika.
Przypominamy, że dzień wcześniej NBU poinformowało, że w nadchodzących miesiącach spodziewane jest dalsze przyspieszenie inflacji w związku ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla pracy i energii elektrycznej, wzrost akcyzy i skutki dewaluacji hrywny.
A eksperci poinformowali, że ceny żywności na Ukrainie w najbliższej przyszłości wzrosną. Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnościach