Muzeum Mauritshuis w Hadze wraz z organizacją badawczą Neurensics przeprowadziło unikalne badanie aktywności mózgu człowieka podczas kontemplacji słynnego dzieła Jana Vermeera „Dziewczyna z perłą”.
URA-Inform podaje to w nawiązaniu do Mauritshuisa.
To badanie, w którym wykorzystano elektroencefalografię (EEG) i rezonans magnetyczny (MRI), było pierwszym tego rodzaju, w którym tak szczegółowo zbadano reakcje neurologiczne na dzieło sztuki.
Badanie wykazało, że film wywołał u widzów specyficzny efekt neurologiczny, zwany „trwałą pętlą uwagi”. Zjawisko to objawia się ciągłą chęcią patrzenia na obraz, przesuwaniem wzroku pomiędzy kluczowymi elementami – oczami bohaterki, jej ustami i perłowym kolczykiem. Ta ciągła zmiana punktu ciężkości wywiera głęboki wpływ na widza.
Największą aktywność zaobserwowano w przedklinie, obszarze mózgu związanym z samoświadomością i tożsamością osobistą. Oznacza to, że obraz dotyka głębszych aspektów percepcji.
Naukowcy zauważyli również, że oryginalny obraz wywiera na widza znacznie silniejszy emocjonalny wpływ niż jego reprodukcja. W eksperymentach na 10 ochotnikach stwierdzono, że reakcja na oryginał była 10 razy silniejsza w porównaniu z kopią, co potwierdza wyjątkową siłę sztuki w oryginalnej formie.
Interesujące będzie również dowiaduję się, że modelka została wyrzucona z samolotu ze względu na swój wygląd: jak wygląda (zdjęcie).