Postanowił sprawdzić, czy zbyt dużo jajek rzeczywiście szkodzi na poziom cholesterolu.
Pewien mężczyzna jadł 24 jajka dziennie przez miesiąc, aby zobaczyć, co stanie się z jego organizmem – a wyniki dla wielu były zaskoczeniem.
Pisze The Mirror o tym.
Nick Norwitz, doktorant na Uniwersytecie Harvarda, postanowił zjadać 720 jajek przez cztery tygodnie, aby sprawdzić, jak wpłynie to na jego poziom cholesterolu. Od dawna uważano, że zbyt dużo jajek jest niezdrowe, mogą podnosić poziom cholesterolu i powodować problemy z sercem.
Ale w ostatnich latach zostało to obalone. Doktor Norwitz był przekonany, że poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL), określanych jako „zły cholesterol”, w rzeczywistości spadnie, jeśli będzie jadł równowartość jednego jajka co godzinę przez miesiąc. Aby to sprawdzić, przeprowadził eksperyment żywieniowy.
Doktor Norwitz, który uzyskał tytuł doktora w dziedzinie metabolizmu ludzkiego mózgu na Uniwersytecie Oksfordzkim, opublikował swoje odkrycia na YouTube, a film obejrzano ponad 197 000 razy. Ujawniając swój plan posiłków, pokazał zdjęcie ponad 40 kartonów po jajkach ułożonych w jego pokoju, które zebrano podczas eksperymentu.
Nie powiedział, jakie inne produkty jedli poza jajkami ani nie powiedział, jak wykonuje codzienne ćwiczenia. Mówi jednak, że po pierwszych dwóch tygodniach zaczął jeść 60 g węglowodanów dziennie – co odpowiada dwóm bananom lub 600 g jagód. Dr Norwitz wyjaśnił, jak może to pomóc w dalszym obniżeniu poziomu cholesterolu.
Dzieląc się swoimi odkryciami, powiedział: „Założyłem, że zjedzenie 720 jaj przez miesiąc, czyli 133 200 mg cholesterolu, nie spowoduje wzrostu mojego poziomu cholesterolu. W szczególności nie spowoduje to wzrostu poziomu cholesterolu LDL. I rzeczywiście tak się stało. nie zwiększyć ani trochę. Mimo że spożycie cholesterolu w mojej diecie wzrosło ponad pięciokrotnie, poziom cholesterolu LDL w rzeczywistości się obniżył.”
Wielu naukowców i lekarzy ostrzegało wcześniej, że jedzenie jajek może powodować gwałtowny wzrost poziomu LDL i zwiększać stężenie cholesterolu we krwi. ryzyko powikłań, ponieważ cholesterol może odkładać się w postaci płytki nazębnej w tętnicach i zwiększać prawdopodobieństwo chorób serca i udaru mózgu. Jednak dr Norwitz odkrył, że po miesięcznym eksperymencie poziom LDL spadł o 18 procent.
Niektórzy naukowcy uważają, że może to wynikać z uwolnienia hormonu zwanego cholesterolem, który powoduje, że cholesterol wiąże się z receptorami na skórze komórki jelitowe, które sygnalizują wątrobie wytwarzanie mniejszej ilości LDL.
Przypomnijmy, że dietetyk podzielił się sekretem, jakie osiem pokarmów je się w Japonii zapewniających długowieczność. To jeden z niewielu krajów na świecie, który może poszczycić się dużą liczbą stulatków.