W sierpniu PKB wzrósł o 3,5% w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku: głównymi czynnikami wzrostu są przemysł, transport, budownictwo i handel krajowy. Tak wynika z komunikatu Ministerstwa Gospodarki.
► Czytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Wzrost PKB
Za osiem miesięcy tego roku dynamika PKB szacowana jest na 3,9% [±1 % ] w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
„Główny wkład we wzrost gospodarczy miał przemysł oraz pozytywna dynamika w transporcie, budownictwie i handlu krajowym. Ponadto w sierpniu, po raz pierwszy od trzech miesięcy, spółka poprawiła swoje szacunki wyników krótkoterminowych. Po raz pierwszy od dwóch miesięcy poprawiły się także nastroje konsumentów. Wynika to z minimalnych „ciągłych” przerw w dostawie prądu w ciągu miesiąca” – podkreśliła Minister Gospodarki Julia Sviridenko.
Przeczytaj: PKB Ukrainy wzrósł o 3,7% – Ministerstwo Gospodarki Gospodarka< /p>
Według niej dynamika wzrostu gospodarczego za pierwsze osiem miesięcy 2024 roku na poziomie 3,9% odpowiada obecnie zaktualizowanej prognozie rządowej. Oczekuje się, że realny wzrost PKB do końca 2024 r. wyniesie 3,5%.
Jednocześnie niedobór wykwalifikowanych specjalistów negatywnie wpływa na oczekiwania przedsiębiorstw i ogranicza ich aktywność gospodarczą.
Sviridenko zauważył, że w sierpniu ukształtowały się pozytywne trendy w przemyśle ze względu na stabilny dostęp przedsiębiorstw do energii elektrycznej. Wiele firm rozpoczęło bezpośredni import.
Zwróciła także uwagę na pracę ukraińskiego korytarza morskiego i wysoki popyt inwestycyjny na inżynierię mechaniczną i materiały budowlane.
Przeczytaj: Zamrożenie płacy minimalnej i jednej czwartej PKB na czas wojny: jaki będzie budżet na 2025 rok
Ożywienie przemysłu pozytywnie wpłynęło na branżę transportową – wolumen krajowych przewozów kolejowych i cargo wzrósł przerób w portach morskich. W budownictwie wzrósł wolumen prac budowlano-montażowych. Głównymi motorami rozwoju branży były odbudowa zniszczonej infrastruktury krytycznej, gruntowna przebudowa i naprawa nawierzchni drogowych w obszarach awaryjnych.
W handlu krajowym nastąpił wzrost obrotów w związku ze zwiększonym popytem konsumenckim.
Spadek wielkości produkcji w rolnictwie spowodował mniejsze zbiory roślin jarych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wpływ na to miały warunki atmosferyczne panujące w okresie wegetacji i dojrzewania roślin.
Utrzymuje się jednak dodatnia dynamika w produkcji zwierzęcej ze względu na stabilny popyt na rynku krajowym oraz wsparcie rządu dla producentów.
- PKB