W sprzedaży kradzionego zboża pomaga cała sieć firm.
Ten „biznes” ma szeroką sieć klientów, do której należą firmy odpowiedzialne za rosyjską inwazję, a także firma powiązana z Irańską Gwardią Rewolucyjną, krymski biznesmen Ganaga, poprzez swoją firmę Agro-Fregat LLC , współpracuje z Syrią i Izraelem, a także firma handlująca ze ZEA.
Sprzedaż łupów pomaga Rosji uporać się z presją gospodarczą krajów, które nałożyły sankcje. Zatem to, co zostało skradzione w wyniku wojny, pomaga finansować tę właśnie wojnę.
Trudno określić dokładną wartość handlową skradzionych produktów rolnych. Jednak zdaniem wiceministra rolnictwa Dmitrasewicza od 2022 roku na rynki międzynarodowe sprzedano co najmniej 4 mln ton zboża z okupowanej części Ukrainy, a kwota ta wynosi około 800 mln dolarów.
Według Tekstów większość skradzionych towarów wywożono małymi statkami lub drogą lądową. Według nich łączna wartość skradzionego przez Rosjan zboża może sięgnąć 6,4 miliarda dolarów.
Współudział w tym przybiera różne formy. Według rządu USA trzy statki eksportujące duże ilości nielegalnego zboża stanowią, za pośrednictwem sieci podmiotów korporacyjnych, własność rosyjskiej państwowej korporacji United Shipbuilding Corporation, która również wyprodukowała okręty wojenne używane do ostrzeliwania Ukrainy.
Natomiast rosyjska firma sprzedająca zboże z okupowanego obwodu zaporoskiego przekazała batalionowi okupantów 10 milionów rubli (111 000 dolarów).
Czasami w programy sprzedaży zaangażowane są statki zagraniczne. Turcja zakazała statkom wpływania do okupowanych terminali na Ukrainie i współpracuje z Kijowem w celu zablokowania nielegalnego handlu, podali urzędnicy ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju. Jednak ukraiński prokurator Igor Ponoczewny w czerwcu rozpoczął monitorowanie tureckiego statku Usko MFU, który, jak podejrzewał, przewoził w ubiegłym roku skradzione zboże z portu w Sewastopolu. W listopadzie statek przewiózł do Turcji 2100 ton rozdrobnionych nasion słonecznika i pszenicy brunatnej o potencjalnej wartości pół miliona dolarów. Śledczy poinformowali, że znaleźli na pokładzie wiadomości od kierownictwa statku do kapitana z instrukcjami, aby ukryć krymskie pochodzenie ładunku. W lipcu Usko zatrzymali ukraińscy pogranicznicy. Właściciel statku, USKO Shipping Management, nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Prawnik reprezentujący interesy kapitana statku odmówił komentarza.
Rynki krymskiego zboża to Jemen i Iran. Prokuratura w Charkowie sprawdza także handlarza podejrzanego o kradzież zboża i odsprzedaż ładunku emirackiej firmie. Helios Plus zwrócił na siebie uwagę prokuratorów po tym, jak w sierpniu 2022 r. usunął wszystkie pozostałe 700 ton zboża z piekarni w Kupiańsku, kiedy została zajęta przez Rosję.
Według władz Ukrainy Egipt, Izrael i Liban przestali kupować zboże po tym, jak powiedziano im, że zostało ono skradzione.