Uzgadnia kluczowe priorytety na przyszłość: ochrona praw dzieci i zapewnienie bezpiecznej przyszłości.
->>Szczytu pierwsze panie i panowie podpisali wspólną deklarację w sprawie kluczowych priorytetów związanych z ochroną praw dziecka i zapewnieniem dziecku bezpiecznej przyszłości w rodzinie, szkole, cyberprzestrzeni i w konfliktach zbrojnych.
Oświadczył to – podaje Pierwsza Dama Ukrainy Elena Zełenska, Interfax-Ukraine.
„Niestety, każdy kraj na świecie może teraz stanąć w obliczu zagrożenia militarnego. Dlatego też rezultatem dzisiejszego szczytu, dzisiejszego wydarzenia, jest wspólna deklaracja na szczycie, w której uzgodniono kluczowe priorytety na przyszłość. Ochrona praw dzieci i zapewnienie bezpieczeństwa przyszłość, zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w rodzinie, szkole, cyberprzestrzeni i w konfliktach zbrojnych dla społeczności międzynarodowej, w szczególności Ukrainy” – powiedziała.
Pierwsza Dama zauważyła, że ważne jest skupienie się na realizacji projektów, w szczególności w obszarach poszukiwania i powrotu dzieci, opieki medycznej i rehabilitacji, zapewnienia kompleksowej pomocy psychologiczno-socjalnej dzieciom, a także ewakuacji nieletnich ze stref walk i zapewnienie każdemu dziecku prawa do rozwoju w rodzinie.
„Dokładnie to mówi deklaracja IV Szczytu Pierwszych Dam i Panów. To ważne wspólne porozumienie w sprawie priorytetowego traktowania polityki na rzecz dzieci na wszystkich poziomach, zarówno krajowym, jak i połączenia sił na arenie międzynarodowej. Jednak powinno to stać się czymś więcej niż tylko dokumentem deklaratywnym” – podkreśliła Zełenska.
- W sierpniu 2021 r. z inicjatywy Eleny Zełenskiej rozpoczął się w Kijowie w Hagia Sophia pierwszy Szczyt Pierwszych Dam i Panów. Tematem szczytu była „Miękka siła w nowej rzeczywistości”, a uczestnikami byli goście z ponad 20 krajów.
- W 2022 roku szczyt odbył się w lipcu. Następnie uczestnicy zwrócili uwagę na psychologiczny aspekt wojny, a także kapitał ludzki.
- W ubiegłym roku Szczyt Pierwszych Dam i Panów poświęcony był tematyce zdrowia psychicznego. W rezultacie ministrowie zdrowia 14 krajów podpisali wspólne oświadczenie w sprawie rozwoju partnerstwa medycznego.