Każdy, kto stara się zdrowo odżywiać, wie, jak ważne jest włączenie warzyw do diety Twoja codzienna dieta
Naukowcy nazywają szpinak pożywieniem i nie bez powodu. W końcu łączy w sobie szereg przydatnych mikroelementów i wcale nie szkodzi sylwetce. Szpinak jest źródłem białka, żelaza, przeciwutleniaczy i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ciemne warzywa liściaste są niezwykle ważne dla wytrzymałości kości i elastyczności skóry, a także mogą neutralizować ryzyko raka, cukrzycy i łamliwości naczyń. Dlatego szpinak ma tylko jedną zaletę dla naszego organizmu, dla młodości i urody.
Jakie są korzyści ze szpinaku dla zdrowia człowieka
Szpinak jest potężnym źródłem witamin i minerałów.< /p>
- Witamina A. Szpinak ma wysoką zawartość karotenoidów, które w organizmie przekształcają się w witaminę A, która pomaga zachować ostrość wzroku aż do starości.
- Witamina C.Jest silnym przeciwutleniaczem, który wzmacnia układ odpornościowy i chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem, przedłużając jej młodość i piękno.
- Witamina K1, która jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. Jeden liść rośliny zawiera połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
- Kwas foliowy. Związek ten, znany również jako witamina B9, jest niezbędny do wzmocnienia układu nerwowego, prawidłowego funkcjonowania funkcjonowanie komórek naszego ciała i wzrost tkanek.
- Żelazouczestniczy w produkcji hemoglobiny, która dostarcza tlen do tkanek naszego organizmu. Dlatego szpinak jest bardzo przydatny dla osób cierpiących na anemię.
- Wapń Ten minerał jest bardzo ważny dla wytrzymałości tkanki kostnej, zębów, paznokci i włosów. Pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu serca, układu nerwowego i mięśni.
- Witamina E,potas i magnez. To liściaste warzywo może zapobiegać rozwojowi astmy i innych problemów z oddychaniem.
Jaka jest najzdrowsza forma spożywania szpinaku
Zielonkę tę można jeść pod każdą postacią, zachowuje wszystkie swoje właściwości nawet po obróbce cieplnej.
Z młodych liści szpinaku najlepiej przyrządzać sałatki i sosy, które podaje się do mięs i owoców morza. Dojrzałe liście można duszić, gotować na parze lub smażyć. Można go dodawać do przecierów, sałatek, pizzy, zup, ciast, makaronów itp. Szpinak wykorzystuje się także do przygotowania koktajli, kanapek oraz dodawania do tłustych i pikantnych potraw w celu lepszego wchłaniania.
Kto nie powinien jeść szpinaku: jakie są przeciwwskazania
Lekarze zabraniają osobom z chorobami nerek choroba lub dna moczanowa spowodowana jedzeniem szpinaku, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzód żołądka. Jeśli te problemy nie występują, możesz bezpiecznie włączyć te warzywa do codziennej diety, aby zachować zdrowie, młodość i urodę.
Lekarze zauważają, że dzienne spożycie szpinaku wynosi 75-90 gramów.
Warzywa nie należy przechowywać długo w lodówce, najlepiej spożyć je w ciągu 3-4 dni od zakupu. Szpinak lepiej przechowywać w plastikowych torebkach z otworami w temperaturze 5-6 stopni.