Naukowcy nie znaleźli ogólnego związku między używaniem telefonów komórkowych a rakiem mózgu.
Telefony komórkowe nie są powiązane z rozwojem raka mózgu i głowy.
Potwierdziło to badanie zlecone przez Światową Organizację Zdrowia, podaje The Guardian .
Australijska Agencja Ochrony Przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Jądrowego (Arpansa) przeprowadziła szeroko zakrojony przegląd badań nad szkodliwym działaniem telefonów komórkowych.
Naukowcy przejrzeli ponad 5000 badań , z których 63 uznano za najbardziej istotne naukowo i przeprowadzono je w latach 1994–2022.
W przeglądzie nie stwierdzono ogólnego związku między używaniem telefonów komórkowych a rakiem mózgu. Nie stwierdzono również związku z długotrwałym (10 lat lub więcej) używaniem telefonu. Czas spędzony na telefonie również nie miał wpływu.
„Jestem całkiem pewny naszego wniosku. Pomimo szybkiego wzrostu liczby osób korzystających z telefonów komórkowych odsetek nowotworów mózgu pozostaje stabilny” – powiedział Ken Karipidis, zastępca dyrektora ds. oceny wpływu na zdrowie w firmie Arpansa.
Karypidis i jego współpracownicy pracują obecnie nad drugą częścią badania badanie, które będzie dotyczyć nowotworów rzadziej kojarzonych z telefonami komórkowymi, w tym białaczki i chłoniaka nieziarniczego.
Wcześniej, w 2011 r., Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem WHO (IARC) zidentyfikowała pola o częstotliwości radiowej podobne do tych emitowane przez telefony komórkowe jako potencjalny czynnik rakotwórczy.
Przypomnijmy, że naukowcy odkryli w Chinach nowego wirusa przenoszonego przez kleszcze, który może zakażać ludzi. W niektórych przypadkach może wpływać na mózg.