Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (CFTC) zwróciła 18 milionów dolarów inwestorom dotkniętym przez fałszywy fundusz kryptograficzny Ikkurty Capital w ramach pozwu z jej założycielem Samem Ikkurty.
CFTC podkreśliła, że sprawa związana z kryptowalutą Ikkurty Capital zwiększy uwagę amerykańskich regulatorów na sektor kryptowalut. Komisja nazwała działania Iccurtiego „klasycznym oszustwem”, w ramach którego przestępcy czerpią zyski z rosnącego zainteresowania inwestorów kryptowalutami i zieloną energią. Agencja uznała, że kryptowaluty otwierają innowacyjne możliwości finansowe, ale osoby pozbawione skrupułów mogą z tego skorzystać.
„Ikkurti wprowadził inwestorów w błąd, obiecując im wysokie zyski z kryptowalut i kredytów węglowych, ale w rzeczywistości pozostawił ludzi oszukanych. CFTC będzie nadal zwalczać oszustwa w przestrzeni kryptograficznej. Zwracając pieniądze inwestorom i nakładając kary, chronimy użytkowników i utrzymujemy integralność rynku” – stwierdziła CFTC.
Wcześniej Ikkurti był oskarżony o zorganizowanie oszukańczego programu kryptograficznego, w ramach którego inwestorom obiecano wysokie zyski. Kilka miesięcy później wartość funduszu spadła o prawie 99%, co spowodowało znaczne straty dla inwestorów. Dochodzenie ujawniło, że kryptowalutowe fundusze hedgingowe zarządzane przez Ikkurti redystrybuowały środki od nowych klientów do wczesnych inwestorów w ramach piramidy, a później inwestorzy nigdy nie otrzymali obiecanych zysków. W 2022 r. CFTC oskarżyła również Ikkurty Capital o brak rejestracji.
W lipcu sędzia okręgowy stanu Illinois, Mary Rowland, nakazała firmie Iccurti i jego podmiotom stowarzyszonym zapłatę łącznie 209 milionów dolarów, w tym 84 miliony dolarów tytułem zadośćuczynienia na rzecz klientów, których to dotyczyło, i 110 milionów dolarów karami administracyjnymi
Według magazynu Fortune kilka miesięcy temu CFTC rozpoczęła dochodzenie w sprawie działalności animatora rynku Jump Trading w handlu kryptowalutami. W lipcu regulator zawarł ugodę z upadłą giełdą FTX, uchylając obowiązek zapłaty administracyjnej kary w wysokości 2,7 mld dolarów.
Источник: bits.media