Na Ukrainie 23 sierpy oznaczają Dzień Suwerennego Chorąży. Główny symbol narodowy towarzyszenia Ukraińcom na drodze do niepodległości przez wszystkie płoty. A dziś niebiesko-biały sztandar podkreśla walkę o wolność – na jodełkach żołnierzy mocno okupowanych, wzniesionych nad spokojnymi miejscami.
Raport o historii chorągiewki narodowej i jej znaczeniu Lata przed godziną wojny – w materiałach RBC-Ukraina
Zmіst:
- Kiedy ukraińska flaga. pojawił się, dlaczego jest w błękitnych
- Symbol narodu pod płotem
- Ukraiński chorąży na wojnie
Kiedy pojawiła się ukraińska flaga, dlaczego jest niebiesko-żółta
W 1992 r. Rada Najwyższa potwierdziła, że suwerenny chorągiew Ukrainy to prosta tkanina, która składa się z dwóch ciemnych kolorów: górny jest niebieski, dolny jeden jest koloru żółtego. Pomysł wiktymizacji symboli narodowych w ten sposób narodził się dawno temu.
Sinyożty były oficjalnym chorążym Ukraińców podczas rewolucji narodowo-wolnej na początku XX wieku (UNR, ZUNR, Hetmanat). W 1918 eskortował siły zbrojne Armii Zbrojnej UPR, Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i okręty Floty Czarnomorskiej UPR. W 1939 r. niebiesko-biały był chorągiewką Ukrainy Karpackiej.
Fot.: Chorąży Ministra Marynarki Wojennej UPR (wikimedia.org)
I najpierw nad Lwowem pojawił się chorąży ukraiński Ratusz w 1848 r. W godzinie odrodzenia narodowego w Galicji („Wiosna Ludów”) Przewodniczący Rady Ruskiej wychwalał symbol narodowy.
Podstawę zaczerpnięto z średniowiecznego herbu księstwa galicyjsko-wolińskiego – złotego lwa na czarnej mszycy. Jednak po złożeniu przygotowanej ozdoby wyłoniły się proste chorągiewki z dwóch poziomych haftowanych tkanin w kolorach niebieskim i żółtym, a nie niebiesko-żółtym.
Na fotografiach z początku ubiegłego wieku widać też wyraźnie, że górna część panelu była jasna, jednak tłumaczono to technologią fotografowania tych godzin (po wywołaniu cieczy ciemne miejsca wychodziły jasne) .
Zdjęcie : Żołnierze UGA z chorągiewką. Colori jest pokręcony poprzez specyfikę wywoływania zdjęć (wikimedia.org)
Oficjalne potwierdzenie niebiesko-żółtej sekwencji można znaleźć w dekrecie z 1918 r. w sprawie ukraińskiego chorągiewki wojskowo-morskiej UPR.
Mówiąc o samym porządku niebiesko-żółtym, ciemny barv: niebieski symbolizuje pochmurne niebo, a żółty symbolizuje złoto pola pszenicy.
Symbol narodu pod płot
Po ustanowieniu rządów Radianów na terytorium Ukrainy, pod płotem znalazł się narodowy chorągiew. Yogo Vikoristannya groził yaznitsą. KDB pilnie strzegła takich „antyradiacyjnych” manifestacji, ale patriotom nie przeszkadzała.
Sztandary wisiały w wielu miejscach w całym kraju:
- W sprawie Perszotrawnewy losy majorów chińsko-żowieckich w 1966 r. w związku z powstaniem Kijowskiego Instytutu Władzy Ludowej (obecnie Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny).
Za to „przestępstwo” wydano wyrok podwyższony o 2 lata Wiktor Kuksa, a Mój przyjaciel Gieorgij Moskalenko został zesłany do Taborów surowego reżimu na 3 lata.
- 30 kwietnia 1967 r. przy wjeździe nad Dniepr do powiatu, niebiesko- żółty chorągiew z wiszącym niewidocznie napisem: „Ukraina jeszcze nie umarła, a będzie i chwała”.
- 9 maja 1968 Petro Krupnik, skazany za powiązania z OUN, po zawieszeniu ukraińskiego chorążego na byłej osadzie w obwodzie lwowskim Kulikowo.
- 22 czerwca 1973 r. Chotiri został zainstalowany w pobliżu Czortkowej i chorągwi wydał proklamacje do 55 i głosowanie rzeczne do IV Powszechnego Rady Centralnej.
- 21-go 1976 roku flaga narodowa zawisła w Kijowie na ulicy budki nr 21 na Chreszczatyku.
W pozostałych dniach powstania ZSRR, wzdłuż płotu, chorągiewka ukraińska pojawiała się coraz częściej na ulicach Drohobycza, Lwowa, Iwano-Frankowskiej, Żytomierza, Kijowa.
W Lipnej 1991 r. flaga narodowa zastępcy w Svyatohirsku (region Donech) nad Siversky Dints. W pobliżu Dniepru wzniesiono chorągiewkę w pobliżu teatru. Szewczenko zorganizował cały jego pogrzeb, za pośrednictwem szeregu miejscowej policji, policja wydaliła działaczy i zniszczyła płótno.
Zdjęcie: podniesienie chorągiewki ukraińskiej pod Kijowem 24 czerwca 1990 (wikimedia.org)
- 22 czerwca 1990 przed Dniem Zła pod niebiesko-żółtymi chorągiewkami „Włócznia of Unity” urodził się w Kijowie.
- W związku z pochwałą Deklaracji Suwerenności Ukrainy 24 czerwca 1990 r. nad budynkiem Kijówradu, gdzie tysiące ludzi uczestniczyło w wiecu, wywieszono niebiesko-żółty sztandar.
- 23 września 1991 r. niebiesko-żółte płótno zostało wniesione do Sądu Najwyższego. Następnego dnia Ukraina głosowała za niepodległością, a chorągiew zawisła na mównicy parlamentu.
Na cześć samego 23. sierpa uznano go za święty – Dzień Chorąży Państwowej Ukrainy.
Chorąży ukraiński podczas wojny
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę flaga narodowa zyskała szczególne znaczenie . Na stanowiskach bojowych, na opancerzeniu pojazdów i sprzętu wojskowego, wina są symbolem walki o wolność kraju.
W 2014 roku podczas obrony lotniska w Doniecku ukraińskie „cyborgi” wielokrotnie wieszały chorągiewkę nad codziennym życiem. Ukraińska flaga jako pierwsza zwróciła się na wyzwolone terytorium podczas ATO/JFO i wojny na pełną skalę.
Podczas kontrofensywy w obwodzie charkowskim w 2022 roku oddziały ZSU przekręciły sztandar setek osiedli, w niektórych przypadkach pokonano mieszkańców wsi.
Przykładowo w Kozachiy Lopana po wykupowaniu , wódz miał przewagę liczebną nad skowychem i pojechał na rowerze, żeby wywiesić ukraińskiego chorążego, proszę.
W Circuny ludzie cieszyli się na widok niebiesko-żółtego, bo jego wygląd oznaczał, że można było wyjść na ulicę bez strachu. „Było tyle radości! Pani powiedziała: «Chodźmy do klubu, tam będzie wisiał chorągiew»” – powiedziała Suspilnym mieszkanka Circuniva.
Do wsi Rubiżne Wowczańskie w obwodzie charkowskim w nocy przybyło wojsko, a nad tłumem modlących się wisiały transparenty. W czasie okupacji mieszkańcy miasta wielokrotnie wywieszali nad alarmem rosyjski trójkolorowy, za pośrednictwem którego okupanci musieli wywieszać transparenty.
Ukraińcy ryzykowali życie, gdy zbierali się spod chorągwi na wiece zakopane w miejscach i po prostu trzymali je w domu.
Protesty pod ukraińskimi flagami odbyły się w okupowanych Kupiańsku, Starobielsku, Energodarach, Melitopolu, Berdiańsku, Kachowcach i innych miejscach.
Od miesiąca w zakopanym Chersoniu odbywają się wiece, mimo że Rosjanie przeprowadzają brutalne represje i strzelaniny. A po wyzwoleniu mieszkańcy Chersoniu zaczęli wzywać ZSU z chorągiewkami, których chcieli od ostrzału.
„W szlafroku, w torbie, a potem włożyli to do lodówki tutaj w piwnicy” – powiedziała o nich mieszkanka Chersoniu, zatrzymując swój chorągiew.
Zdjęcie: Chersoń po wysiedleniu (Getty Images)
W obwodzie charkowskim Ukraińcy ukradli sztandar z banku i zakopali go w pobliżu miasta, a po wyzwoleniu wsi wyruszyli na wojnę przed obroną wojskową ze strony niegodziwych wikopati. Wojownicy koronowali rząd i podpisali chorągiew, aby następnie przekazać ją władcy.
Zdjęcie: chorąży, uchwycony przez mieszkańca obwodu charkowskiego (instagram.com/oborona.lviv)
W Chersoniu kobieta przejęła ukraińską flagę na plecach i pod płytami chodnikowymi.
Ostatni los 23 sierpa nad Kijowem, po odbyciu służby wojskowej, wyznaczony został specjalny chorąży pozycje na całej linii frontu.
Płótno z podpisami obrońców podniosło porządek z pomnika „Batkiwszczyna” – matka”, a później stało się częścią ekspozycji Narodowego Muzeum Historycznego Ukrainy w czasie drugiej wojny światowej.
W trakcie przygotowywania materiału wzięto pod uwagę postępy Dżerela: publikacje Ukraina dla Instytutu Pamięci Narodowej „Suspilne. Charków”, portal 100krokiv.info, wideo z kanału Ukraińskiego Świadka na YouTubie, informacje z Wikipedii.