Opinia Znaczące zmiany w blockchainach dużych kryptowalut nie zdarzają się często. Kiedy jednak do nich dojdzie lub przynajmniej są one bliskie realizacji, powoduje to wzrost wartości kryptowalut.
Bitcoin
< p>
Wzrost Bitcoina w ciągu tygodnia wyniósł 2,96%. Przez wszystkie siedem dni notowania BTC wahały się w przedziale od 57 800 do 61 800 dolarów. Zmienność okazała się niewielka: zmiana ceny pierwszej kryptowaluty nigdy nie osiągnęła 4%.
Źródło: tradingview.com
Spadek kursu Bitcoina obserwowany na początku sierpnia został zatrzymany. Potwierdzają to wskaźniki. Przykładowo do połowy sierpnia napływ BTC na giełdy spadł ponad trzykrotnie. 4 sierpnia zanotowano napływ 94 000 BTC, natomiast 20 sierpnia – zaledwie 31 000 monet. Dane te udostępnia platforma analityczna CryptoQuant.
Bitcoin wspierany jest także przez dynamikę spotowych ETF-ów na BTC. Od 14 sierpnia nie było ani jednego dnia, w którym odnotowano odpływ środków z funduszy giełdowych. W tym czasie całkowity napływ wyniósł 301,49 mln dolarów
Źródło: sosovalue.xyz
Od 16 do 23 sierpnia liczba otwartych transakcji nadal rosła – liczba otwartych instrumentów pochodnych na Bitcoin. Wskaźnik wzrósł o prawie 9%. Wzrósł z 29,24 miliarda dolarów do 31,86 miliarda dolarów. Największymi giełdami handlującymi instrumentami pochodnymi na Bitcoin pozostają Chicago Mercantile Exchange (9,68 miliarda dolarów) i Binance (7,18 miliarda dolarów). Stanowią one ponad 50% całkowitego otwartego zainteresowania.
Źródło: szkiełko monety. com
Według analizy technicznej wśród inwestorów Bitcoin istnieje równowaga byków i niedźwiedzi bez wyraźnego trendu. Cena zbliżyła się do 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko), ale jej nie przekroczyła. Wskaźnik MVRV wynosi 1,92, co wskazuje, że cena rynkowa jest prawie dwukrotnie wyższa od ceny sprzedaży (tej, po której zakupiono BTC). Świadczy to również o neutralności na rynku. Tę samą ocenę można odnieść do wskaźnika Z-Score MVRV, który wynosi 1,6. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 56 100 dolarów i 62 729 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Indeks strachu i chciwość wzrósł o siedem punktów w porównaniu do wskaźnika sprzed tygodnia. Na dzień 23 sierpnia 2024 r. jego wartość wynosi 34. Sugeruje to, że w nastrojach inwestorów kryptowalut nadal przeważa strach nad chciwością.
Ethereum
Cena eteru w okresie od 16 do 23 sierpnia 2024 r. wzrosła o 1,72%. Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji wciąż nie jest w stanie pokonać nie tylko poziomu 3 $, ale nawet 2 800$. W zeszłym tygodniu handel eterem mieścił się w niezwykle wąskim przedziale: 2537–2696,5 USD.
Źródło: tradingview. com
ETH w dalszym ciągu znajduje się pod presją negatywnych wiadomości z rynku funduszy typu spot, notowanych na giełdzie. W ciągu ostatnich sześciu dni nastąpił ciągły odpływ środków, przekraczający 93 miliony dolarów. To najdłuższa passa wypłat ze spotowych ETF-ów na eter od czasu uruchomienia funduszy 23 lipca.
Źródło: sosovalue. xyz
Choć ETH wygląda obecnie zauważalnie słabiej od Bitcoina czy Solany, to już niedługo może pojawić się powód do optymizmu. Na początku 2025 roku powinna zostać przeprowadzona nowa, zakrojona na szeroką skalę aktualizacja Pectry (Praga-Electra) na blockchainie Ethereum. Będzie zawierać kilka innowacji na raz, m.in. zwiększenie limitu stakingu dla walidatorów z 32 ETH do 2048 ETH, a także funkcję Peer Data Availability Sampling (PeerDAS), która obniży koszty rozwiązań drugiego poziomu – węzły nie będą już trzeba ładować całkowicie ogromne ilości danych, aby potwierdzić.
Według analizy technicznej eter pozostaje zdominowany przez niedźwiedzie. Cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (na niebiesko). Zmienność w dalszym ciągu spada, o czym świadczy spadek wskaźnika ATR do wartości minimalnych w sierpniu 2024 roku. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 2 511 dolarów i 2 811 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Cardano
Dynamika cen kryptowaluty Cardano od 16 do 23 lipca przewyższyła Bitcoin i Ethereum. Moneta natychmiast wzrosła o 14,33%, co pozwoliło kryptowalutie wrócić do pierwszej 10-tki pod względem kapitalizacji. Sześć z siedmiu sesji handlowych w tym tygodniu zakończyło się na plusie.
Źródło: tradingview. com
Zespół Cardano wreszcie zdecydował o dacie hard forku Chang. Oczekuje się, że zostanie on wdrożony we wtorek, 27 sierpnia. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta najpóźniej 23 sierpnia. W w przypadku jakichkolwiek zmian kolejnym terminem hard forku będzie 3 września .
Również w tym tygodniu dowiedziała się o aktualizacji portfela Daedalus. Wersja 6.0.0 została wdrożona w sieci głównej. Ta aktualizacja jest obowiązkowa dla wszystkich użytkowników. Warto zaznaczyć, że Daedalus pozostaje stacjonarnym portfelem z pełnym węzłem, wyłącznie dla komputerów osobistych. Różne odmiany mobilne stanowią oszustwo.
Oczywiście inwestorzy również są podekscytowani Changiem. Począwszy od 25 lipca, przez trzy dni obserwowano napływ tokenów ADA na giełdy kryptowalut. W tym samym czasie na giełdę trafiły monety o wartości około 5,5 miliona dolarów, podczas gdy w ciągu jednego dnia, 20 sierpnia, wycofano 5,73 miliona dolarów w portfelach inwestorów, co wskazuje na oczekiwanie nadchodzącego wzrostu.
Źródło: szkiełko monety. com
Zmienił się także obraz analizy technicznej. Stopniowo byki przejmują inicjatywę. Cena zbliżyła się już do 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko), a wskaźnik RSI po przekroczeniu poziomu 50 nadal rósł. Kolejnym celem dla Cardano powinien być poziom oporu w okolicach 0,43 dolara. Poziom wsparcia to poprzedni poziom oporu w pobliżu 0,357 USD.
Źródło: tradingview. com
Wnioski
Główne kryptowaluty wzrosły w ciągu tygodnia. Dynamikę Bitcoina i Ethereum w dalszym ciągu determinują przepływy pieniężne w spotowych ETF-ach, przynajmniej do czasu wiadomości o obniżkach stóp procentowych w USA. Pozytywne nastawienie wśród inwestorów Cardano wiąże się ze nadchodzącym hard forkiem Chang.
Niniejszy materiał i zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani żadnej innej rekomendacji inwestycyjnej. Opinia redakcyjna może nie pokrywać się z opiniami portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media