Wiosną AB InBev Efes Ukraine wprowadził na rynek nowy napój orzeźwiający Mike's Hard Drink, oparty na piwie z dodatkiem prawdziwego soku z cytryny. Tym samym firma dołączyła do grona producentów napojów w cieszącej się coraz większą popularnością kategorii „napoje bezalkoholowe”.
Tradycję dodawania alkoholu do herbaty czy lemoniady zapoczątkowali Amerykanie z Ameryki Południowej, gdyż po upalnym dniu takie napoje były bardzo orzeźwiające. Amerykanie mają także nazwę kategorii: twarda herbata lub twarda cytryna.
Dziś ten niskoalkoholowy napój ma kilka nazw: twarda lemoniada, twardy napój, mieszanka piwna – w zależności od bazy alkoholu i jest charakteryzują się orzeźwiającym lekkim smakiem.
Jaka jest między nimi różnica?
Lemoniady twarde to napoje alkoholowe będące połączeniem lemoniady z alkoholem, zwykle pochodzącym ze sfermentowanego słodu lub czystego spirytusu. Nacisk położony jest na słodki, cytrynowy smak, dzięki czemu są bardzo orzeźwiające i przyjemne, szczególnie w czasie upałów. Należą do większej kategorii twardych napojów gazowanych i zazwyczaj zawierają od 4% do 7% alkoholu.
Napoje twarde to szeroki segment, który może obejmować szeroką gamę napojów alkoholowych. Częściej używane w odniesieniu do napojów smakowych lub gotowych do spożycia, których bazą jest piwo, cola lub twarde seltzery. Zawartość alkoholu może się różnić w zależności od ich bazy lub pozycji na rynku.
Mieszanki piwne lub koktajle piwne to napoje wytwarzane przez zmieszanie piwa z napojem bezalkoholowym, sokiem lub innym składnikiem alkoholowym (takim jak inny rodzaj piwa). Ideą tego typu trunku jest złagodzenie goryczy piwa, dodanie mu smaku lub stworzenie zupełnie nowego smaku. Zawartość alkoholu w mieszankach piwnych jest zazwyczaj zgodna z piwami standardowymi (4% do 6%). Przykładami takich napojów są popularne shandy (piwo zmieszane z lemoniadą lub innym napojem bezalkoholowym) i michelada (piwo zmieszane z sokiem z limonki, sosami, przyprawami lub sokiem pomidorowym).
„W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się segment Beyond Beer” – mówi Ekaterina Sakharnova, dyrektor marketingu AB InBev Efes Ukraina. – „Wybór konsumentów przesuwa się w stronę alternatywnych napojów z różnymi składnikami i różnymi profilami smakowymi. Konsumenci dążą do eksperymentowania, odkrywania czegoś nowego i niezwykłego, a także w kontekście prowadzenia zdrowego trybu życia wybierają napoje o obniżonej zawartości cukru czy piwa bezalkoholowe. To jest powód wzrostu kategorii Napoje bezalkoholowe na rynku światowym i Ukraina nie jest tu wyjątkiem.”