W zeszłym roku Gabinet Ministrów Ukrainy pochwalił sektor energetyczny Krajowego Planu do 2030 roku. Dlatego udział „zielonej” generacji może osiągnąć 27% światowego bilansu energetycznego.
RBC-Ukraina koncentruje się na narodowym planie 2030.
Zmist
< ul>
Oto plan i liczby, które mogą być w drodze
Ukraina postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 35% poziomu z 1990 r. do 2030 roku. A rozwój nowych źródeł energii jest wskazany w środku głównych etapów bieżącego wskaźnika.
Agresywna agresja Rosji na Ukrainę ma znaczący negatywny wpływ na sektor energetyczny. Ataki rakietowe i ataki dronów na krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej doprowadziły do niedoborów mocy wytwórczych i linii granicznych. Ponadto wojna na pełną skalę wpłynęła na „zieloną” energię.
Do końca 2022 roku celujemy w produkcję 9,5 GW zielonej energii. Na dzień dzisiejszy strona rosyjska spłaciła około 25% tych wysiłków. Szczególnie trudna jest sytuacja z elektrowniami wiatrowymi – na niekontrolowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego zainstalowano 75%, czyli prawie 1,25 GW. Ponadto około 14% elektrowni Sony jest zajętych, a ich moc wynosi ponad 0,6 GW.
Chociaż w takim rozumieniu niektóre najważniejsze części tracą na znaczeniu. W 2023 roku blisko 10% energii elektrycznej zostało wytworzone w elektrowniach fotowoltaicznych i wiatrowych. Po odbudowie wielkich elektrowni wodnych udział „zielonej” energii osiągnął 20,3% (więcej, mniej w okresie przedwojennym).
W latach 2022-2023 Ukraina dodała ponad 650 MW nowych zasobów energii, w tym 371 MW – elektrownie słoneczne, 227 MW – elektrownie wiatrowe, 50 MW – obiekty bioenergetyczne (bioenergetyka) gaz i biogaz), 1 MW – małe elektrownie wodne.
Dziś rozwój nowoczesnej energetyki może zapewnić przestrzeganie celów i podejść wyznaczonych przez Unię Europejską, w tym wdrażanie prawodawstwa UE w tym zakresie. Pod koniec 2021 roku Ukraina zaapelowała o czwarty pakiet energetyczny „Czysta energia dla Europejczyków”, a w tym samym roku Unia Europejska pochwaliła zaktualizowaną Dyrektywę RED III. Wraz ze zbliżającym się wejściem do bloku Ukraina również może te postanowienia wdrożyć.
W zeszłym roku Rada Ministrów zatwierdziła Krajowy Plan Działań do 2030 roku i plan wejścia w tym celu.
< p >„Dokument wyraźnie koreluje z europejskimi normami i standardami. Ma na celu podniesienie udziału „zielonej” energii w produkcji brutto do 27% do 2030 roku” – powiedział premier Denis Shmigal plan przenosi 38 wpisów, a wskaźniki wskazują, które z nich są odpowiednie. Trzeba to sprawdzić w Ministerstwie Energii, to jedna z najważniejszych decyzji dla rozwoju generacji rozproszonej. Zgodnie z planem udział jednostek wodociągowych na koniec roku do 2030 r. wyniesie 27%: dla systemów zaopatrzenia w ciepło i chłód – 33%; w wytwarzaniu energii elektrycznej – 29%; w sektorze transportu – 17%.
O ile chcemy zwiększyć produkcję w obiektach „zielonej energii”
Ciągłe ataki na system energetyczny Ukrainy i utrata znacznej części generacji zwrotnej zakłóciły żywieniowy przegląd podejść do nadchodzącej transformacji sektora energetycznego, z rozwojem nowoczesnych obiektów energetycznych.
Do 2022 roku większość – około 60% – projektów OZE powstanie w pięciu obwodach: Dniepropietrowsku, Zaporożu, Chersoń, Mikołajów, Odeska. Na początku 10 lat priorytetowe będzie można przyznać regionom dotkniętym niedoborem energii i niewystarczająco rozwiniętymi „ekologicznymi” wysiłkami.
Priorytet otrzymają określone regiony. Planuje się, że do 2030 roku produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wzrośnie do 44 tys. GW*rok.
- Mała elektrownia wodna
Na początku 2024 r. zapotrzebowanie na małe projekty hydroenergetyczne (poniżej 10 MW) wyniosło 193 MW. Małe elektrownie wodne ze względu na znikomą podaż w zewnętrznym bilansie energetycznym nie są w stanie w pełni uczestniczyć w strukturze zaopatrzenia w energię. Jednak naturalny potencjał rozwojowy nie został dziś w pełni wykorzystany.
Na Ukrainie istnieje ogromny potencjał wydobycia zasobów z małych rzek, w pobliżu zachodnich regionów. Dzięki tej pomocy możliwe jest osiągnięcie znacznych oszczędności zasobów, a rozwój małej energetyki wodnej jest kompatybilny z wytwarzaniem zdecentralizowanym. Pomoże to zmniejszyć problemy na odległych obszarach wiejskich i zwiększy odporność podziemnego systemu energetycznego.
Mikro-, mini- i małe elektrownie wodne mogą stać się ważną podstawą bezpieczeństwa energetycznego w regionach zachodniej części Ukrainy.
- Energia dźwiękowa
Z paneli fotowoltaicznych można efektywnie korzystać przez całą zimę, jednak z największym efektem – od świtu do wczesnego popołudnia w rejonach deszczowych oraz od trawy do wiosny w rejonach zaśnieżonych. Sektor energetyczny na Ukrainie rozwija się w najszybszym tempie. Moc SES w 2024 r. została ustalona na 7,3 GW, czyli co najmniej 90% docelowej mocy projektów „zielonej” energii.
Oczekuje się, że liczba elektrowni słonecznych będzie stopniowo rosła, m.in. oraz w gospodarstwach prywatnych. Planuje się możliwość zwiększenia produkcji energii elektrycznej do 13,5 tys. GW*rok do 2030 r. (przy docelowej mocy 12,2 GW, w tym 7,2 GW generatorów i 5 GW aktywnych wytwórców).
< ul> < li > Energia wiatrowa
Najbardziej obiecujące są regiony słoneczne i słonecznie podobne, gdzie średnia prędkość na wysokościach aktualnych ustawień sięga 7 metrów na sekundę i więcej. Na początku 2024 roku moc elektrowni wiatrowych wynosiła 512 MW (bez obiektów na terytoriach okupowanych). W okresie inwazji na dużą skalę wydano około 1,4 GW.
Transformacja elektrowni wiatrowych – uzyskanie jednolitego profilu wytwarzania przy większym współczynniku zapotrzebowania, który wciąż jest aktualny w świadomości och wzrost zużycia energii elektrycznej w okresie spalania.
Główne obiekty są spowodowane przez ziemię. Obecnie istnieje znaczny potencjał rozwoju morskiej energii wiatrowej na płytkich obszarach wielkich wód – Morza Azowskiego i Czarnego, wlotu Siwasz, zbiorników Dniepru, kaskady elektrowni wodnych i ujścia rzek. Na dzień dzisiejszy ten potencjał nie jest brany pod uwagę.
Bazując na dowodach europejskich, na Ukrainie możliwe jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej poprzez wymianę istniejących instalacji i uruchomienie nowych mocy stacji naziemnych do 17,5 tys. GW*rok do 2030 r. skała (moc paliwa 6,2 GW). Prognozuje się wzrost produkcji na stacjach morskich do 271 GWh (ogólna moc 100 MW).
Więcej informacji na temat sytuacji można znaleźć w materiale „Energia na wiatr. Co z energetyką wiatrową na Ukrainie” Oto 5 najpotężniejszych stacji” .
- Bioenergetyka
Największy potencjał energetyczny na Ukrainie tkwi w takich rodzajach biomasy, jak nadwyżki rolnicze (powstające podczas zbiorów, przetwarzania w przedsiębiorstwach, gniciu) oraz zakłady energetyczne (stan na początek 2024 r.). Zapotrzebowanie na elektrownie wykorzystujące biomasę i biogaz ma osiągnęła około 320 MW. Jednym ze sposobów rozwoju technologii biogazowych jest produkcja biogazu z odpadów bytowych, którego obecnie wytwarza się około 10 mln ton. Dziś w regionie jest 5,5 tys. wsi, największe w obwodach winnickim, połtawskim i czernihowskim.
Dzięki zapewnieniu europejskich dowodów na rozwój instalacji bioenergetycznych i podobnego potencjału na Ukrainie istnieje możliwość pojawienia się i uruchomienia nowych możliwości wytwarzania energii elektrycznej z biomasy zwiększonej do 3850 GW*rok do 2030 r docelowa moc to około 876 MW).
- Energia geotermalna
Tutaj tempo narastania ciśnienia jest znacznie szybsze. Tłumaczy się to wysokimi inwestycjami kapitałowymi, które obejmują duże pieniądze wydane na prace instalacyjne i wiertnicze.
Najbardziej przyjazne umysły geotermalne rozwinęły się we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Zakarpaciu, Czernihowie, Połtawie, Sumsku, Charkowie, Dniepropietrowsku, Chersoniu i Odessie. A największy rozwój nastąpił bezpośrednio w zakresie odzyskiwania ciepła z górnych sfer Ziemi za pomocą pomp ciepła.
Na Ukrainie występuje wystarczająca ilość złóż geotermalnych o wysokim potencjale temperaturowym od +120 do +180, co pozwala na wykorzystanie ciepła geotermalnego do produkcji energii elektrycznej. Na podstawie obecnej sytuacji, obecnej sytuacji i potencjału przewiduje się, że do 2030 r. moc ta wzrośnie do 210 GW*rok (przy docelowej mocy 40 MW).
Co i ile zmieni się w transporcie jest woda i biometan < p>Narazі na Ukrainie rozwija się w tempie przejścia na transport elektryczny. Według stanu na 2024 r. zarejestrowano ponad 98 tys. pojazdów elektrycznych i blisko 28 tys. hybryd.
Rozwój galusy został zahamowany przez zmiany w Kodeksie podatkowym i menniczym, które weszły w życie 1 czerwca 2022 roku. Zmiany w zakresie maksymalnego limitu importowanych pojazdów elektrycznych i nowych samochodów napędzanych gazem doładowanym lub biogazem zostaną wprowadzone do 1 czerwca 2026 r.; na towary do produkcji tego rodzaju środków transportu, tramwajów i wagonów metra do dnia 1 września 2031 r.; zwolnienie z podatku dostawy generatorów tego typu środków transportu, silników elektrycznych, akumulatorów litowo-jonowych (litowo-polimerowych), ładowarek – do 21 kwietnia 2035 r.
Zgodnie z planem na liniach autobusowych w miejscowościach powyżej 250 000 mieszkańców udział autobusów elektrycznych i autobusów napędzanych gazem sprężonym/skroplonym, biogazem i paliwem wodnym może w ciągu 1 dnia 20 30 roku wynosić nie mniej niż 25%, a nie mniej niż 50% od dnia 1 września 2033 roku.
Przed rozpoczęciem przejazdów na trasach w miejscach o znaczeniu regionalnym i regionalnym od dnia 1 czerwca 2036 roku, autobusy elektryczne i autobusy zasilane sprężonym/skondensowanym gazem i biogazem oraz autobusy z dozwolone są elementy paliwowe spalające wodę.
Istotnym elementem takiej transformacji będzie rozwój obszaru sprężonego gazu ziemnego (LNG), sprężonego gazu ziemnego (CNG), ich biologicznych odpowiedników oraz wody w stanie ciekłym.
Biometan można wykorzystać do bezpośredniego zastąpienia gazu ziemnego podczas wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. W transporcie może stanowić substytut oleju napędowego, benzyny, LNG i CNG. Rozwój rynku biometanu i możliwości eksportu do UE postrzegany jest jako ważny element zarówno dla Ukrainy, która ma w głowie terroryzm wojenny i energetyczny Federacji Rosyjskiej, jak i dla Europy, która dokonuje przeglądu dostaw biometanu dostaw energii.
Plan Komisja Europejska wkrótce zastąpi rosyjski gaz zostanie przekazany do produkcji 35 miliardów metrów sześciennych biometanu na rzece do 2030 roku. Potencjalnie Ukraina może zaspokoić do 20% europejskiego zapotrzebowania, a całkowity potencjał produkcji biogazu/biometanu w regionie osiągnie 21,8 miliarda metrów sześciennych na rzekę.
Woda płynna – nowy obiecujący rozwój Energia Luvan . Według ustaleń Narodowej Akademii Nauk możliwe jest wykorzystanie energii odnawialnej, pochodzącej z wiatru i słońca, do wyprodukowania na rzece do 45 000 ton wody.
Raport na ten temat można znaleźć bezpośrednio w: materiał „Energia wodna”. Co jest takiego zielonego „w jaki sposób chcemy się rozwijać na Ukrainie”.
W trakcie przygotowywania tekstu podjęto następujące kwestie pod uwagę: oświadczenie Premiera Denisa Szmigala, Ministerstwa Energii, tekst Krajowego Planu Działań Energia Vanoj na okres do 2030 roku.
Zapoznaj się z warunkami i ważnymi informacjami dot. wojna między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.