W Libanie doszło do całkowitej przerwy w dostawie prądu. Ostatnia elektrownia w kraju została zamknięta z powodu braku paliwa. UNIAN pisze o tym, podając link do publikacji „To jest Bejrut”.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co się stało
Należy zauważyć, że libańskie przedsiębiorstwo energetyczne Electricité du Liban (EDL) podejmuje środki zapobiegawcze od 27 lipca i wielokrotnie ostrzegało o krytycznej sytuacji. 7 sierpnia zamknięto dużą elektrownię Deir Ammar, a dziś 17 sierpnia elektrownię Zahrani.
W rezultacie w Libanie panuje obecnie całkowita ciemność. Strategiczne obiekty i infrastruktura krytyczna w Libanie zostały pozbawione prądu: lotnisko i port morski w Bejrucie, pompy wodne, systemy kanalizacyjne, więzienia i inne ważne obiekty.
„Elektrownie pozostaną nieczynne do czasu, aż odpowiednie władze rozwiążą kwestię dostaw oleju napędowego EDL na mocy irackiej umowy wymiany lub z innych źródeł” – czytamy w publikacji.
Pracuje tymczasowy minister energetyki Walid Fayad poszukiwania rozwiązań, a dostawa pierwszej partii oleju napędowego spodziewana jest nie wcześniej niż w pierwszym tygodniu września. Według ministra obecne spory polityczne w rządzie uniemożliwiają rozwiązanie problemu.
„Jeśli chodzi o zobowiązania Iraku w zakresie dostaw paliw, potwierdził, że pozostają one w mocy, ale bierność rządu Libański parlament wstrzymał dostawy” – pisze This is Beirut.
Problemy Libanu z energią elektryczną
Produkcja energii elektrycznej w Libanie jest całkowicie uzależniona od dwóch elektrowni – Deir Ammar i Zahrani. W kraju są jeszcze dwie elektrownie – Jiyeh i Zouk – ale są one w naprawie.
Zahrani i Deir Ammar otrzymywały olej napędowy co miesiąc w ramach złożonego programu. Według niej Liban na mocy porozumienia międzyrządowego otrzymywał paliwo z Iraku. Jednak ze względu na wysoką zawartość siarki irackie paliwo nie może być wykorzystywane bezpośrednio w libańskich elektrowniach. W ten sposób Liban wymienił następnie iracki olej napędowy na paliwo od innych dostawców.
Ze względu na znaczny stopień antagonizmu politycznego i religijnego pomiędzy różnymi częściami społeczeństwa libańskiego a polityką, państwo znajduje się w permanentnym kryzysie politycznym i gospodarczym .
< p>Dlatego Liban regularnie doświadcza problemów z wytwarzaniem energii elektrycznej. W sierpniu 2023 roku kraj został także całkowicie odcięty z powodu niespłacenia długów wobec operatora.
- Kraje Energia