Zełenski pokazał ukraińskie rozwiązania w walce z okupantami.
Prezydent Władimir Zełenski opublikował film przedstawiający broń produkcji ukraińskiej niszczącą rosyjskich okupantów na morzu, lądzie i w powietrzu.
W szczególności prezydent pokazał broń produkcji ukraińskiej:
Na morzu jest ona walka z wrogiem za pomocą broni przeciwokrętowej, rakiety Neptune, dronów nawodnych Sea Baby i MAGURA.
Na ziemi Rosjanie zostają zniszczeni przez jednostkę artylerii samobieżnej (SPG) Bogdan, Przeciwpancerne systemy rakietowe Stugna i Korsar.
W powietrzu: kompleks bezzałogowych statków powietrznych z amunicją bobberową, a także drony Morok i February.
- W pierwszym kwartale 2024 roku ukraińscy producenci wyprodukowali średnio o 24,8% więcej broni i amunicji niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
- W grudniu ubiegłego roku Minister Przemysłu Strategicznego Aleksander Kamyszyn poinformował, że możliwości sektora obronnego są sześciokrotnie większe niż budżet na zakup broni.
- Już w marcu tego roku dyrektor generalny Ukraińskiego Przemysłu Obronnego JSC Herman Smetanin powiedział, że możliwości krajowej produkcji są trzykrotnie wyższe niż możliwości zakupowe Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Luka pomiędzy możliwościami Ukraińskiego Przemysłu Obronnego Ukraińskie firmy wyprodukują broń, a finansowanie ich wykorzystania w 2024 roku wyniesie 10 miliardów dolarów. Ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy jest w stanie wytwarzać produkty o wartości 20 miliardów dolarów rocznie. Z tego 6 miliardów jest zakontraktowanych, 4 miliardy departament chce pokryć na Ukrainie, 10 miliardów dolarów to finansowanie, które mogą zapewnić partnerzy.
- 70% kwoty wszystkich umów, które Agencja Zamówień Obronnych zawarła w Rok 2024 przypada w szczególności na krajowych producentów broni, amunicji i sprzętu wojskowego. W niektórych obszarach, np. BSP, prawie 100% środków przeznaczono specjalnie na kontrakty z nimi.
- Wśród 500 firm obronnych działających na tym rynku na Ukrainie 80% to firmy prywatne. Na początku inwazji na pełną skalę prywatne firmy zajmowały 20% sektora.