30 września Ukraina przystąpi do międzynarodowej wymiany informacji o rachunkach finansowych w oparciu o standard CRS stosowany w kontroli podatkowej. Oznacza to, że dane Ukraińców mogą być przekazywane do innych krajów. O czym muszą pamiętać uchodźcy – pisze uamedia.eu Olga Czerewko, wspólnik zarządzający kancelarii GLS.
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Kiedy Ukraina będzie przekazywać informacje o rachunkach Ukraińców
CRS zobowiązuje kraje uczestniczące do zbierania dane dotyczące rachunków finansowych zagranicznych rezydentów podatkowych i co roku wymieniamy te informacje – wyjaśnia prawnik.
„Ukraińscy uchodźcy muszą dokładnie określić swój status podatkowy, ponieważ podanie nieprawidłowych informacji może skutkować podwójnym opodatkowaniem lub zamknięciem konta. Ustawa nr 2970-IX nakłada na ukraińskie banki obowiązek gromadzenia danych na temat rezydencji podatkowej klientów. Jeżeli Klient nie poda wymaganych informacji, bank może zamknąć jego konto. W przypadku uznania się za rezydenta podatkowego innego kraju Ukraina automatycznie przekaże informacje o rachunkach służbom podatkowym tego kraju” – zauważa Czerewko.
W szczególności, jeżeli osoba, która uzyskała tymczasową ochronę w Niemczech, wskaże się w ukraińskim banku jako rezydent podatkowy Niemiec, wówczas Ukraina ma obowiązek przekazać informacje o tym rachunku niemieckiemu urzędowi skarbowemu.
“ Jeżeli dana osoba przedstawi się jako mieszkaniec Ukrainy, informacja nie zostanie wysłana do Niemiec. Jeżeli klient nie poda informacji o swoim miejscu zamieszkania, bank może zamknąć jego konto” – zauważa prawnik.
Przeczytaj: Widać każdy grosz: dlaczego czy UE potrzebuje jednolitego rejestru aktywów i kiedy zostanie on utworzony
O czym muszą pamiętać uchodźcy za granicą
W przypadku uchodźców objętych tymczasową ochroną pobierających świadczenia socjalne należy wziąć pod uwagę, że większość z nich będzie uważana za rezydentów podatkowych kraju przyjmującego.
„W tym przypadku informacje o ich kontach na Ukrainie może zostać przeniesiony do tego kraju, co może wiązać się z konsekwencjami podatkowymi, żądaniami zwrotu składek socjalnych i naliczeniem kar finansowych” – ostrzega Czerewko.
Ustalenie statusu podatkowego to proces indywidualny, zależny od konkretnej sytuacji konkretnej osoby – zauważa specjalista. Błędne ustalenie może prowadzić do podwójnego opodatkowania lub innego ryzyka finansowego, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoją strategię podatkową.
Pamiętaj
Służba Podatkowa Ukrainy zacznie automatycznie otrzymywać dane w sprawie stanu rachunków bankowych obywateli za granicą. Pierwsza taka wymiana informacji z innymi państwami, w szczególności z Niemcami, nastąpi jesienią, czyli od 30 września.
Po raz pierwszy kraje będą wymieniać informacje na temat rachunków za okres sprawozdawczy od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. W przyszłości automatyczna wymiana będzie przeprowadzana w cyklu rocznym. Okresem sprawozdawczym jest rok kalendarzowy poprzedzający rok wymiany informacji.
W celu uzyskania informacji finansowych od organów podatkowych innych krajów dotyczących mieszkańców Ukrainy nie będzie wymagany odrębny wniosek ani powiadomienie właściciela konta wymagane.
W ten sposób Ukraina staje się równorzędnym partnerem w międzynarodowym systemie automatycznej wymiany informacji, zrzeszającym 115 krajów.
- Uchodźcy