Sąd Pierwszej Instancji w Dubaju rozpatrzył spór pracowniczy w sprawie z 2024 r. dotyczącej wynagrodzenia w tokenach EcoWatt, i rządziło rozwiązaniem, uznającym legalność płatności w kryptowalutach – bez konieczności jej przewalutowania na walutę fiducjarną.
Spór pracowniczy został wszczęty w związku z niezapłaceniem przez pozwanego części wynagrodzenia pracownika w postaci tokenów EcoWatt. Pracodawca zwolnił powoda – sąd uznał, że było to niezgodne z prawem.
Uznanie przez Sąd Pierwszej Instancji w Dubaju stosowania kryptowaluty za akceptowalną formę wynagrodzenia stało się precedensem dla wymiaru sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Irina Heaver, partnerka w kancelaria prawna NeosLegal uważa, że orzeczenie w tej sprawie stanowi odejście od stanowiska sądu z 2023 r., kiedy podobne powództwo zostało oddalone ze względu na brak narzędzi sądownictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich do legalnej kwalifikacji aktywów cyfrowych.
Według Hivera decyzja zachęca do integracji walut cyfrowych z codziennymi transakcjami finansowymi, a także pokazuje „postępowe podejście” do integracji kryptowalut z systemem prawnym i gospodarczym Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Wcześniej władze celne Dubaju ogłosiły uruchomienie branżowej platformy blockchain, która zapewni kontrolę operacyjną i przejrzystość operacji handlowych zarówno w Dubaju, jak i na arenie międzynarodowej.
Источник: bits.media