Eksperci z Komisji Papierów Wartościowych Kolumbii Brytyjskiej (BCSC) zakończyli trwające rok dochodzenie w sprawie kradzieży środki klientów na kanadyjskiej platformie kryptowalutowej ezBtc.
Grupa ekspertów powołana przez Komisję oskarżyła założyciela ezBtc Davida Smillie i jego zespół o oszukiwanie klientów, defraudację około 13 milionów dolarów kanadyjskich (9,5 miliona dolarów) oraz wykorzystywanie inwestycji klientów w kryptowaluty do celów hazardowych.
ezBtc skutecznie zakończyła działalność we wrześniu 2019 r. i została zlikwidowana w 2022 r. Zespół platformy zapewnił użytkowników, że w momencie likwidacji wszystkie ich aktywa kryptograficzne były bezpieczne w zimnym portfelu. Eksperci komisji ogłosili jednak, że w latach 2016–2019 ezBtc zgromadził ponad 2300 bitcoinów i 600 eterów, z czego Smillie osobiście wydał prawie jedną trzecią na hazard i potrzeby osobiste.
„935,46 Bitcoinów i 159 Etherów zostało przeniesionych na konta Smillie, CloudBet i FortuneJack. Przelewy do obu witryn hazardowych były czasami realizowane bezpośrednio z ezBtc, a czasami pośrednio z ezBtc na konta wymiany Smillie, a następnie do witryn hazardowych” – podsumowała BCSC.
Działania Smillie i platformy kryptograficznej ezBtc „doprowadziły do rzeczywistych strat”, ponieważ niektórzy klienci stracili swoje aktywa, jak stwierdziła BCSC, agencja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie kary dla Smilliego. Może to być kara cywilna lub sprawa może trafić do sądu.
Miejsce pobytu Davida Smillie, mieszkańca Kolumbii Brytyjskiej, jest obecnie nieznane.
Wcześniej badanie firmy doradczej KPMG dostarczyło danych, że w 2023 roku inwestorzy instytucjonalni z Kanady znacznie zwiększyli inwestycje w kryptowaluty ze względu na obawy przed inflacją. 39% respondentów KPMG aktywnie inwestowało w aktywa cyfrowe. Spośród nich 75% zakupiło kryptowalutę bezpośrednio, a 50% zainwestowało za pośrednictwem funduszy ETF, funduszy zamkniętych i innych produktów regulowanych.
Источник: bits.media