Igrzyska olimpijskie w Paryżu dały ukraińskim kibicom wiele chwil do dumy ze swoich kraj
11 sierpnia dotarliśmy do końca Igrzyska Olimpijskie 2024. Na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się we francuskim Paryżu, ukraińscy sportowcy zdobyli 12 medali.
Ukraińcy zdobyli trzy złote, pięć srebrnych i cztery brązowe nagrody . To mniej niż na ubiegłych letnich igrzyskach olimpijskich, ale znacznie więcej pod względem liczby złotych medali. Z Tokio 2020 ukraińska drużyna przywiozła 19 nagród: jedną złotą, sześć srebrnych i 12 brązowych.
Na koniec Igrzysk w 2024 r. Ukraina zajęła 22. miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej i zajęła 17. miejsce pod względem liczby zdobytych nagródwśród wszystkich uczestniczących krajów.
< p >Mówimy o najbardziej pamiętnych momentach Igrzysk Olimpijskich 2024 dla Ukrainy, kiedy to wielokrotnie odegrano hymn narodowy na cześć naszych sportowców i wywieszono niebiesko-żółtą flagę.
Olga Kharlan został najbardziej utytułowanym ukraińskim sportowcem na igrzyskach olimpijskich< /strong>
Olga Kharlan to legenda ukraińskiego sportu. 33-letnia szermierz szablą po raz kolejny pokazała swoją klasę i szalony charakter mistrzyni, zdobywając od razu dwa medale na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Najpierw Harlan wygrał „brąz” w konkursie indywidualnym i przyniósł Ukrainie pierwszy medal na Igrzyskach Olimpijskich 2024.
A potem wraz z Eleną Krawatską, Aliną Komaszczuk i Julią Bakastową wygrała turniej drużynowy, zdobywając pierwsze w naszym kraju złoto na Igrzyskach Olimpijskich 2024.
< img src="https: //geopolityka.org/wp-content/uploads/2024/08/db3aeb6e52c77ad9259a62654c818784.jpg" />
W ten sposób Harlan został dwukrotnym mistrzem olimpijskim. Olga zdobyła także swoje pierwsze złoto w drużynie na swoich debiutanckich igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Następnie triumfowała wraz z Olgą Zhovnir, Galiną Pundik i Eleną Khomrovą.
„Złotem” zawodów drużynowych Paryż 2024 było szóste wyróżnienie olimpijskie w karierze Harlana, który stał się absolutnym rekordzistą Ukrainy pod względem zdobytych medali na igrzyskach olimpijskich. Szermierz szablą pobił osiągnięcie pływaczki Yany Klochkovej, która zdobyła pięć medali na igrzyskach olimpijskich.
Yaroslava Mag U Chiha została mistrzynią olimpijską po raz pierwszy< /strong>
Skoczek wzwyż Yaroslava Maguchikh był jedną z tych osób, od których Ukraina oczekiwała „złota” na Igrzyskach w 2024 roku.
Zawodniczka przystąpiła do igrzysk olimpijskich w doskonałej formie, mając wcześniej ten sam Paryżpobicie rekordu światana etapie Diamentowej Ligi. Następnie Ukrainiec osiągnął wysokość 2,10 m, przewyższając osiągnięcie Bułgarki Stefki Kostadinovej, która na Mistrzostwach Świata w Rzymie w 1987 r. skoczyła 2,09 m.
Po tym każdy wynik inny niż złoty medal byłby niemożliwy. uznać za porażkę. Ale Maguchikh nie zawiódł. 22-letnia lekkoatletka z Dniepruzdobyłapierwsze w swojej karierze złoto olimpijskie i drugi medal, a na Tokio 2020 zdobyła brąz.
Co więcej, podzielił się podium z inną Ukrainka – Irina Geraszczenko, która została brązową medalistką i zdobyła swoją pierwszą nagrodę olimpijską.
Aleksander Chiżniak powrócił, by zgarnąć złoto
Oczekiwano również, że bokser Aleksander Chiżniak zdobędzie złoty medal przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich. Na Igrzyskach w Tokio dramatycznie przegrał w finale – został znokautowany w ostatniej rundzie, gdy wydawało się, że zwycięstwo ma już w kieszeni.
29-letni „Połtawa Czołg” powrócił do Paryż sięgnął po „złoto” i w końcu osiągnął to, czego chciałem. Przeciwnicy Ukraińca byli bardzo trudni, ale Aleksander w swoim typowym dla siebie stylu zawsze szedł do przodu i walczył jakby to był ostatni raz.
Ostatecznie Chiżniak zgarnął długo oczekiwaną złotą nagrodę i łzawił się podczas wykonywania ukraińskiego hymnu.< /p>
“Nieograniczona wdzięczność dla naszego wojska za to, co cena chronić pokój i ciszę w moim kraju” – podziękował po swoim triumfie nowo koronowany mistrz olimpijski Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jean Belet Ny uk zakończył karierę w swój trzeci medal olimpijski
Grecko-rzymski zapaśnik Jean Belenyuk pojechał do Paryża w randze panującego mistrza olimpijskiego. Był jedynym ukraińskim sportowcem, któremu udało się zdobyć złoto na Igrzyskach w Tokio.
Przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w 2024 r. obecny poseł do ukraińskiego parlamentu zapowiedział, że będzie to ostatni w jego karierze.< /p>
33-letni zapaśnik z wdziękiem pożegnał się ze sportem. Na konkursach w stolicy Francjizdobyłbrąz, po czym zatańczyłzwycięskiego hopaka. Tak jak to zrobił na Igrzyskach w Tokio, kiedy celebrował złoto olimpijskie.
Następnie Belenyuk, przy głośnym aplauzie publiczności, zdjął buty zapaśnicze i założył je na środku maty. Tym symbolicznym gestem Ukrainiec pokazał, że jego kariera sportowa dobiegła końca.
Jean odchodzi z zapasów grecko-rzymskich jako trzykrotny medalista olimpijski. Oprócz „brązu” Paryża 2024 i „złota” Tokio 2020 na swoim koncie ma „srebro” Rio 2016.
O każdym z naszych zawodników można powiedzieć wiele. Na igrzyskach olimpijskich Ukraińcy mieli zarówno zachwycające sukcesy, jak i gorzkie porażki. Nie ulega jednak wątpliwości, że zrobili wszystko, co w ich mocy, aby w tym niezwykle trudnym dla Ukrainy czasie godnie reprezentować ją na arenie międzynarodowej.
Oto lista wszystkich ukraińskich mistrzów i medalistów Igrzysk Olimpijskich 2024 Igrzyska.
Wszystkie medale Ukrainy na Igrzyskach Olimpijskich 2024
„Złoto”:
- Olga Kharlan , Elena Kravatskaya, Alina Komashchuk i Julia Bakastova (szermierka szablą, mistrzostwa drużynowe)
- Yaroslava Maguchikh (lekkoatletyka, skok wzwyż)
- Aleksander Chiżniak (boks, kategoria wagowa do 80 kg)
” Srebro”:
- Siergiej Kulisz (strzelanie kulowe, strzelanie z karabinu z trzech stanowisk w odległości 50 metrów)
- Ilja Kowtun (gimnastyka, poręcze)
- Parviz Nasibov (zapasy grecko-rzymskie, kategoria wagowa do 67 kg)
- Ludmiła Luzan i Anastasia Rybachok (wioślarstwo, kajak dwuosobowy 500 metrów)
- Irina Kolyadenko (zapasy w stylu dowolnym, kategoria wagowa do 62 kg)
“Brąz”:
- Olga Kharlan (szermierka szablą, mistrzostwa indywidualne)
- Irina Gerashchenko (lekkoatletyka, skok wzwyż)
- Michaił Kokhan (lekkoatletyka, rzut młotem)
- Zhan Belenyuk (zapasy grecko-rzymskie, kategoria wagowa do 87 kg)