Od września Ukraińcy nieposiadający tymczasowej ochrony będą mogli pracować na Litwie dopiero po otrzymaniu zezwolenia na pobyt. Pisze o tym „Europejska Prawda”, podając link do LRT.
►Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co wiadomo
Po podpisaniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Agne Bilotaite, 1 września wygasną niektóre świadczenia związane z zatrudnieniem cudzoziemców, którzy nie mogą wrócić na Ukrainę.
Do tego czasu cudzoziemcy, którzy nie mogli wrócić na Ukrainę i nie posiadali prawa do ochrony czasowej, byli zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę, jeśli spełnili określone warunki.
Warunki te zostały spełnione:
Warunki te zostały spełnione:
p>
- cudzoziemcy objęci ruchem bezwizowym lub posiadający ważną wizę Schengen; cudzoziemcy posiadający wizę krajową wydaną ze względu na nieprzewidziane okoliczności; cudzoziemcy, którzy ubiegali się o zezwolenie na pobyt ze względu na pracę, zatrudnienie wymagające wysokich kwalifikacji lub ze względów humanitarnych.
Od 1 września we wszystkich tych przypadkach kończy się ta karencja, za wyjątkiem pracowników wysoko wykwalifikowanych.
Co to oznacza
Oznacza to, że cudzoziemiec, który nie kwalifikuje się do ochrony czasowej, ale nie może wrócić na Ukrainę ze względu na działania wojenne, a który ubiegał się o zezwolenie na pobyt ze względów zawodowych lub ze względów humanitarnych, będzie miał prawo do pracy od dnia otrzymania zaświadczenia, a nie od dnia złożenia wniosku.
Zmiany te nie będą dotyczyć uchodźców ukraińskich na Litwie, którzy korzystają z mechanizmu ochrony tymczasowej wprowadzonego przez Unię Europejską.
Wydaje je Departament Migracji elektroniczne zezwolenia na pobyt.
Jak dotychczas Nowo przybyli uchodźcy mogą znaleźć zatrudnienie od razu po złożeniu wniosku do Wydziału Migracji o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w oparciu o ochronę czasową.
- Uchodźcy na rynku pracy