W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły od początku roku o 4,3% .
Wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w lipcu nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 5,4%.
O tym wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Według danych resortu inflacja bazowa w lipcu w porównaniu do czerwca wyniosła 0,7%, a od początku roku – 4,1%.< /p>
Na rynku konsumenckim ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w lipcu o 0,6%. Najbardziej spadły ceny warzyw i jaj – odpowiednio o 19,6% i 11,4%. Spadły także ceny smalcu i drobiu.
W tym samym czasie wzrosły ceny cukru o 12,1%, przetworów zbożowych, oleju słonecznikowego, pieczywa o 3,9–0,6%, napojów bezalkoholowych, ryżu, owoce, fermentowane przetwory mleczne, mleko, makarony, masło.
Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 1,0%, w tym wyrobów tytoniowych – o 1,3%, napojów alkoholowych – o 0,7%.
Ceny odzieży i obuwia spadły o 3,7%, w tym odzieży o 4,1%, obuwia o 3,4%.
Ceny transportu wzrosły o 0,7%, głównie na skutek wzrostu cen drogowego transportu osób o 0,8%, a oleje opałowe i smarowe o 0,6%.
Co dalej będzie z inflacją
Zdaniem NBU inflacja będzie stopniowo rosła, szczególnie w nadchodzących miesiącach, w wyniku utrzymującej się presji rynkowej na przedsiębiorstwa, które będą zmuszone wydawać więcej pieniędzy na wsparcie procesów produkcyjnych. Wzrostowi inflacji będzie sprzyjać także wyczerpywanie się efektu znacznych zbiorów z poprzednich lat oraz pojawienie się nowego czynnika – oczekiwanej podwyżki akcyzy.
W nadchodzących miesiącach inflacja będzie rosła umiarkowanie, przede wszystkim za sprawą na utrzymującą się presję na koszty prowadzenia działalności i wyczerpywanie się efektów ubiegłorocznych znacznych zbiorów oraz oczekiwaną podwyżkę akcyzy.
Wcześniej eksperci informowali, że w najbliższej przyszłości ceny żywności na Ukrainie wzrosną. Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnościach.
Jak wzrosły ceny żywności na Ukrainie. Państwowe Służby Statystyczne