Koreańscy naukowcy z Instytutu Nauk Podstawowych ogłosili, że jako pierwsi na świecie „kontrolowali” mózg myszy na odległość.
Ta informacja została podana przez Science Alert, podaje URA-Inform.
Według doniesień naukowcom udało się tego dokonać dzięki połączeniu genetyki, nanocząstek i pól magnetycznych. Należy zauważyć, że zwierzęta posiadające „przełączniki” w mózgu dosłownie na pstryknięcie palców zachowywali się tak, jak nakazali im autorzy badania.
Technologia kontroli umysłu sama w sobie nie jest nowa. Często takie eksperymenty przeprowadza się przy użyciu nieporęcznych elektrod, które dosłownie wiążą pacjenta z systemem zewnętrznym. Instalacja takich systemów nie tylko wymaga operacji chirurgicznej, ale także ogranicza zdolność zwierzęcia doświadczalnego do poruszania się.
Naukowcy nazwali nową technologię Nano-MIND. Jest to skrót od Magnetogenetic Interface for NeuroDynamics. Według naukowców „kontrola umysłu” — Jest to dość przybliżona definicja wyjaśniająca działanie tej technologii. W rzeczywistości system zapewnia naukowcom możliwość zdalnej aktywacji obwodów neuronowych zwierzęcia do szeregu zastosowań badawczych.
„To pierwsza na świecie technologia, która pozwala swobodnie kontrolować określone obszary mózgu za pomocą pól magnetycznych. Oczekujemy, że będzie on szeroko stosowany w badaniach mających na celu zrozumienie funkcji mózgu, złożonych sztucznych sieci neuronowych, technologii dwukierunkowego BCI (interfejsu mózg-komputer) oraz opracowanie nowych metod leczenia zaburzeń neurologicznych”, „ zauważył główny autor badania i dyrektor Centrum Nanomedycyny IBS, Jinwoo Chon.
W eksperymencie naukowym naukowcy zintegrowali kanały jonowe z docelowymi populacjami komórek mózgowych myszy. Jednocześnie można je aktywować magnetycznie. Stało się to poprzez obrócenie napędu kompaktowego. Naukowcy opracowali także trzy różne testy dla myszy. Pierwszy miał na celu przetestowanie receptorów zaangażowanych w złożone zachowania związane z karmieniem i nagradzaniem. Receptory te znajdują się w podwzgórzu bocznym, obszarze znajdującym się głęboko w jądrze mózgu.
„Pod wpływem pola magnetycznego grupa myszy z przełącznikami na neuronach pobudzających zjadła tylko połowę pożywienia. Druga grupa ze sztucznie wytworzonymi neuronami hamującymi jadła dwa razy więcej, gdy pole magnetyczne było aktywne”. zauważają naukowcy.
W szczególności podwzgórze boczne zawiera obszary mózgu odpowiedzialne za towarzyskość u zwierząt. Dlatego naukowcy umieścili mysz testową w klatce ze zwierzęciem, którego nigdy wcześniej nie widziała. Naukowcy odkryli, że wystawienie zwierzęcia na działanie pola magnetycznego może pobudzić przyjazne zachowanie. Kolejny test skierowany był na główne receptory w przyśrodkowym obszarze przedwzrokowym, zaangażowane w opiekę rodzicielską.
„Samice myszy Nano-MIND inaczej reagowały na krzyki myszy, szybciej się do nich spieszyły i długo kucały nad zdenerwowanymi młodymi, “ naukowcy dodają.
Naukowcy zauważają, że tę technologię można w przyszłości wykorzystać do leczenia zaburzeń psychicznych u ludzi, przywracając człowiekowi kontrolę nad umysłem.
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że naukowcy odkryli sekret mumii, która „krzyczy”.