Krajowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji zidentyfikowała fakty związane z fałszywymi oświadczeniami dotyczącymi informacji na temat kryptowalut przez urzędników państwowych. Służba prasowa NAPC poinformowała, że funkcjonariusze organów ścigania wszczęli już przeciwko nim postępowanie karne.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
„Dostępne dane techniczne i analityczne narzędzia […] podczas pełnych kontroli pozwalają sprawdzić obecność kryptowaluty lub dowiedzieć się, czy rzeczywiście należy ona do osoby wskazanej w oświadczeniu” – czytamy w komunikacie.
NAPC dowiedziała się, że zastępca szefa regionalnego centrum obsługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w obwodzie mikołajewskim w deklaracji na rok 2021 wskazał bitcoiny o wartości 100 mln UAH w przeliczeniu na hrywny. Podczas pełnej kontroli nie był w stanie potwierdzić obecności kryptowaluty.
A w swojej deklaracji na rok 2022 NACP znalazł fałszywe informacje na temat kryptowaluty o wartości ponad 48 mln UAH.
Niedokładne W oświadczeniu pracownika Donieckiej Prokuratury Okręgowej na temat ponad NACP znaleziono 23 mln UAH.
Tylko w odniesieniu do kryptowaluty pracownik podał fałszywe informacje na kwotę 22,5 mln UAH, uwzględniając obecność, ilość i koszt jego licznych aktywów cyfrowych, „A o niektórych zupełnie zapomniałem wspomnieć.”
Zastępca Rady Miejskiej Winnicy w swojej deklaracji na rok 2021 wskazał, że członek jego rodziny miał 20 monet Bitcoin o wartości większej niż 2 miliony UAH i monety DOT o wartości prawie 7,5 miliona UAH. Podczas pełnej kontroli nie był w stanie ich potwierdzić.
Według uzasadnionych wniosków KPD funkcjonariusze organów ścigania wszczęli postępowanie karne na podstawie części 2 art. 366−2 Kodeksu karnego Ukrainy (oświadczenie o fałszywych informacjach).
- Kryptowaluta