Były szef Białego Domu Donald Trump, który wkroczył obecnie w napięty wyścig prezydencki, wielokrotnie zapewniał, że zmusi Kijów i Moskwę do pojednania (jeśli ponownie zostanie prezydentem), w tym poprzez zmniejszenie kwoty pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie.
11 0
Jak donosi NBN, powołując się na materiał Financial Times, Komisja Europejska powołała specjalny zespół funkcjonariuszy, którego celem jest jak najlepsze przygotowanie na potencjalny powrót Donalda Trumpa do Białego Domu.
W szczególności urzędnicy europejscy reprezentujący kluczowe instytucje ds. handlu, konkurencji i stosunków zagranicznych powinni aktywnie opracować strategię minimalizującą prawdopodobne negatywne zmiany ze strony Waszyngtonu, mające wpływ na kwestie wolnego handlu i stałego wsparcia dla Ukrainy.
Jednak do zadań opisanej powyżej grupy należy także ocena skutków ewentualnej prezydentury Kamali Harris, w tym przygotowania do dostosowania polityki amerykańskiej po wynikach listopadowych wyborów w Stanach Zjednoczonych.
The Źródło Financial Times podkreśliło:
Chodzi o to, aby dowiedzieć się, jakie mogą być konsekwencje w każdym razie.
Ponadto Bruksela jest nieco zaniepokojona faktem, że Trump będzie próbował wprowadzić „bolesne cła” na eksport z UE i zakończyć wsparcie dla Ukrainy, aby zmusić Kijów do zawarcia pokoju w sprawie Moskwy warunki. Unia Europejska jest również zaniepokojona zamiarami Trumpa dotyczącymi wycofania Stanów Zjednoczonych z Sojuszu Północnoatlantyckiego i zerwania zapisów dotyczących wzajemnej obrony dla państw, które zdaniem wstrętnego miliardera nie wydają wystarczającej ilości środków na ten obszar bezpieczeństwa.
Pisaliśmy już wcześniej, że Trump może zgodzić się na neutralny status Ukrainy, jeśli wróci do Białego Domu.