Udział kredytów zagrożonych (NPL) w sektorze bankowym na dzień 1 lipca 2024 r. wyniósł 34,6% i jest o 2,8 pkt. proc. niższy niż na początku roku. Wolumen kredytów zagrożonych spadł w I półroczu 2024 r. o 4,2 mld UAH. do 418,2 mld UAH. Poinformowało o tym służby prasowe NBU.
► Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: główne aktualności finansowe
Udział NPL kredytów detalicznych w tym czasie spadł o 3,9 tys. do 19,6%. Wyraźnie przyspieszył także spadek udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów dla przedsiębiorstw – o 1,9 pkt. proc. p. do 42,2%.
Głównymi czynnikami ograniczającymi udział kredytów zagrożonych są dalszy wzrost wolumenu wysokiej jakości kredytów w hrywnach przez banki oraz umorzenie zagrożonych kredytów detalicznych, przede wszystkim przez banki z ukraińskim kapitałem prywatnym.
Rozwiązanie NPL w segmencie korporacyjnym wymaga od banków znacznych wysiłków, o czym świadczy czerwcowy Raport o Stabilności Finansowej.
Banki radzą sobie z tym aktywnie wykorzystując dostępne i wystarczające narzędzia restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji NPL. Najczęstszymi narzędziami stosowanymi przez banki w walce z NPL są pozasądowe restrukturyzacje. Mają na celu złagodzenie zadłużenia klienta i danie mu możliwości przywrócenia wypłacalności.
Banki zrestrukturyzowały około połowy wszystkich kredytów zagrożonych przedsiębiorstw pozostających obecnie w ich bilansach. Bez uwzględnienia kredytów udzielonych byłym właścicielom PrivatBanku udział ten przekracza 90%. (udział NPL kredytów korporacyjnych po wyłączeniu kredytów udzielonych byłym właścicielom PrivatBanku wynosi 29,3%, czyli o 12,9 pkt. proc. mniej niż po ich uwzględnieniu).
Szczegółowa analiza warunków i efektywności restrukturyzacji ze strony Rok 2020, przeprowadzony w czerwcowym Raporcie o stabilności systemu finansowego, wskazuje, co następuje:
- Przed inwazją na pełną skalę najczęstszym ustępstwem dla klientów NPL było refinansowanie zadłużenia, czasami z karencją w spłacie odsetek od pożyczki; Podczas wojny na pełną skalę banki stały się bardziej elastyczne. Aby pozostawić klientowi więcej środków na szybkie przywrócenie kondycji finansowej, połączono kilka narzędzi jednocześnie. W 62% przypadków jest to połączenie narzędzi przedłużenia kredytu i zapewnienia karencji w spłacie odsetek; najczęściej do NPL stosuje się co najmniej dwie lub trzy kolejne, stosunkowo krótkie restrukturyzacje, zazwyczaj każda kolejna ma dłuższy okres niż poprzednia; jednocześnie banki rzadko obniżają stawki; wyjątek stanowiły restrukturyzacje prowadzone zgodnie z ustawą Ukrainy „O restrukturyzacji finansowej”, które przeprowadzono głównie przed 2022 rokiem; Środkiem „ostateczności” w rozliczeniu NPL jest odebranie i sprzedaż zabezpieczenia przez bank. Wojskowe kredyty zagrożone są lepiej zabezpieczone niż stary portfel, biorąc pod uwagę bardziej ostrożne standardy udzielania kredytów w ostatnich latach. Jednakże ogólnie niski poziom zabezpieczenia kredytów sprawia, że dobrowolne działania naprawcze mają jeszcze większe znaczenie dla banków.
„Pomimo wszelkich wysiłków przywrócenie wypłacalności dłużników pozostaje rzadkością” – stwierdził organ regulacyjny w oświadczeniu.
Przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę udział kredytów zagrożonych w ukraińskich bankach zaczął spadać w 2018 r.: z 55% do 27% od 1 marca 2022 r.
Kredyty gotówkowe na Ukrainie
- Pożyczki