Bankowcy generalnie oczekują, że Narodowy Bank Ukrainy utrzyma 25 lipca stopę dyskontową na obecnym poziomie 13% rocznie. Pisze o tym Interfax-Ukraine.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Raiffeisen Banku
„Oczekujemy, że NBU pozostawi stopę dyskontową na niezmienionym poziomie 13%, głównie w oparciu o dane o inflacji za czerwiec, która uległa znacznemu przyspieszeniu. Jeśli wcześniej, szanse na obniżenie stopy procentowej o kolejne 50 pb. wyglądały dość wysoko, a po publikacji statystyk inflacyjnych naszym zdaniem gwałtownie spadły” – powiedział Siergiej Kołodij, główny ekspert ds. analiz makroekonomicznych Raiffeisen Bank.
Pravex Bank
Artem Krasowski, dyrektor Departamentu Skarbu i Giełdy Głównej Dyrekcji Finansowej Pravex Bank, również uważa, że organ regulacyjny najprawdopodobniej pozostawi stopę dyskontową na niezmienionym poziomie ze względu na rosnącą inflację, która opiera się na podwyżce stawek za media, podatków i akcyzy, a także dewaluację waluty krajowej. Bankier w dalszym ciągu nie wyklucza jednak obniżenia stóp o 0,5 pkt. proc.
„Wydaje się prawdopodobne, że NBU albo tymczasowo zawiesi łagodzenie polityki i będzie monitorować dalszą dynamikę inflacji, albo dokona symbolicznej obniżki o 0,5 punktu procentowego” – zauważył Krasowski.
Unex Bank
Ze swojej strony Prezes Zarządu Unex Bank Ivan Svitek skłania się ku opinii, że NBU utrzyma stopę na poziomie 13% w skali roku.
Zauważył, że wzrost cen konsumpcyjnych o 2,2% w porównaniu w stosunku do poprzedniego miesiąca to wysoki wynik, choć w sumie inflacja nie osiągnęła jeszcze celu banku centralnego na poziomie 5% i kształtuje się poniżej trajektorii z kwietniowej prognozy.
„To daje powód do rozmów dość duże prawdopodobieństwo – aż 30% – obniżki stóp procentowych o 0,5% w lipcu. Czas na lipcową rewizję” – mówi szef Unex.
Jednocześnie Svitek podkreślił, że potencjalne podwyżki podatków, rewizje stawek za media, pełne przeniesienie podwyższonych stawek za energię elektryczną oraz wzrost wartości dolara mogą wywrzeć znaczną presję na ceny.
Bank OTP
< p> Największe zaufanie do obniżenia stopy dyskontowej wykazał Prezes Zarządu OTP Banku Władimir Mudry.
„NBU prawdopodobnie zrewiduje stopę dyskontową do poziomu 12,5%. Przecież nawet biorąc pod uwagę, że roczna inflacja w czerwcu wzrosła z 3,3% do 4,8%, to nadal pozostaje poniżej poziomu przewidywanego przez Narodowy Bank Ukrainy, a złagodzenie stopy dyskontowej przyczyni się do szybszego wznowienia akcji kredytowej i gospodarki całościowo” – wyjaśnił swoje stanowisko.
Wise pozwala na obniżenie stopy dyskontowej do końca tego roku do poziomu 10,5-11,5% rocznie, skupiając się jednocześnie na znaczące ryzyko militarne i inflacyjne, które może mieć wpływ na decyzję NBU.
- Stopa dyskontowa banków