Liczba około 42 tysięcy osób nie jest znana. Ustalono informację o zaledwie 7 tysiącach osób.
Dmitry Bogatyuk
Na Ukrainie w Rejestrze ukrywało się b>51 tys. osób.
Poinformował o tym szef wydziału Departamentu ds. Osób Zaginionych w Szczególnych Okolicznościach MSW Dmitrij Bogatyuk podczas prezentacji raportu „Jak Ukraina poszukuje osób zaginionych w trybie wyniku rosyjskiej agresji i wspiera członków ich rodzin”.
Również w Rejestrze – około 42 tys. osób, których miejsce pobytu jest nieznane, oraz około 7 tys., o którym ustalono informacje.
< Zidentyfikowano około 4 tysiącezwłok – głównie poległych żołnierzy.
Rośnie liczba zaginionych: Ukraina potrzebuje naszego pełnego wsparcia
Wśród problemów odkrytych przez działaczy na rzecz praw człowieka jest to, że rodziny zaginionych cywilów nie wiedzą, gdzie się zwrócić, ponieważ system koncentruje się na zaginionym personelu wojskowym. Co więcej, państwo udziela mniej gwarancji rodzinom zaginionych cywilów niż rodzinom zaginionych żołnierzy. W szczególności rodziny osób cywilnych nie mogą otrzymywać niczego innego niż renta rodzinna.
Jednocześnie większość krewnych osób zaginionych, z którymi rozmawiali obrońcy praw człowieka, stwierdziła, że nie wiedziała o możliwości otrzymania takiej renty. Jak dotąd świadczenie to otrzymuje jedynie nieco ponad 3 tysiące krewnych.
Innym problemem jest to, że rodziny nie mają prawa do odroczenia mobilizacji, jeśli ich zaginiony krewny jest cywilem.
Koordynatorka grup rodzin więźniów i osób zaginionych Inicjatywy Medialnej na rzecz Praw Człowieka Elena Belyachkovana uważała, że rodziny zaginionego personelu wojskowego mają prawo do odroczenia mobilizacji zgodnie z prawem na mobilizacji. Jednakże Uchwała Rady Ministrów nr 560 wskazuje, że krewni osób zaginionych odpowiadających za odbycie służby wojskowej muszą przedstawić orzeczenie sądu stwierdzające zaginięcie bliskiej osoby w szczególnych okolicznościach.
„Większość rodzin nie ma takich orzeczeń sądowych, ponieważ jest podstawą do wykluczenia zaginionego oficera wojskowego i zaprzestania wypłacania zasiłków” – mówi Belyachkova i dodaje, że należy zmienić uchwałę nr 560.
„Rodziny są wrażliwe na te żądania, ponieważ mają już niepewną stratę w rodzinie i bardzo boją się, że ponownie stracą innych bliskich” – zauważa Belyachkova.
Raport przygotowało Centrum Praw Człowieka ZMINA i Inicjatywa Medialna na rzecz Praw Człowieka.