Narodowy Bank uważa, że nie ma jeszcze potrzeby zachęcania banków do zwiększania inwestycji w krajowe obligacje pożyczkowe rządu (OVDP). NBU poinformowało o tym w odpowiedzi na prośbę e-mailową.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
< p>W szczególności przypomnieli, że już w styczniu 2023 r. wprowadzili możliwość pokrywania przez banki rezerw obowiązkowych referencyjnymi obligacjami rządowymi. Jednak od połowy lutego br. Ministerstwo Finansów w ogóle nie uplasowało tego typu obligacji skarbowych.
„Na razie nie ma potrzeby takiej stymulacji, popyt na obligacje rządowe pozostaje stabilna dzięki atrakcyjnym stawkom rynkowym” – podkreśla Narodowy BankWedług wyliczeń regulatora na dzień 15 lipca banki posiadały 43% wszystkich obligacji skarbowych wyemitowanych przez rząd w obiegu.
„Wartość godziwa obligacji rządowych znajdujących się w portfelach banków, bez uwzględnienia utworzonych rezerw, wynosi ok. 786 mld UAH (763 mld UAH pomniejszone o utworzone rezerwy), co stanowi około jednej czwartej aktywów netto systemu bankowego” – zauważa NBU.
Jednocześnie Narodowy Bank nie nie widzą zagrożeń w tym, że banki skupiają tak znaczące wolumeny swoich aktywów w jednym instrumencie i uważają, że nie zagraża to stabilności systemu.
„To zależy od modelu biznesowego i profilu ryzyka każdego z nich indywidualny bank. Można tylko powiedzieć, że teraz system jest w stanie bezpiecznie zwiększyć wolumen inwestycji w obligacje rządowe” – dodaje regulator.
Według szacunków NBU w tym roku banki zainwestują w rząd 570 miliardów hrywien obligacji (w przeliczeniu na hrywny), co odpowiada wolumenowi inwestycji w 2023 r. (566 mld UAH). Obecnie rząd pozyskał już od banków 273 miliardy hrywien.
- NBU OVDP Obligacje Banki